Kategori: Kadın üreme organları


Adet nedir ? Relg nedir? Menstrüasyon nedir?Adet nedir ? Relg nedir? Menstrüasyon nedir?

Öncelikle isterseniz menstürasyonun – adet kanamasının ne olduğundan ve niye olduğundan biraz bahsedelim:

Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın ( gebeliğin ), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus ? adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması diyoruz.

Her insanın vücudundaki her düzenin birbirinden farklı olduğu gibi adet düzeni de kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Yılardan beri yapılan çalışmalar ve elde edilen veriler sonucunda ;
-İdeal sürenin 28 ± 7 gün olduğu yani bir kanamanın ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe kadar geçen sürenin en az 21 en fazla 35 gün olmasını normal kabul etmekteyiz.

-Ortalama menstürel kanama süresi de 5 ± 3 gün olarak kabul edilmektedir. Yani en az 2 gün, en fazla 8 gün süren adet kanaması normal sınırlar içindedir.

Kanamanın miktarı da önemlidir, bir adet kanması boyunca kaybedilen miktarı ortalama 40 ml olup, en fazlası 80 ml en azı 20 ml dir.(basitce üç ile beş pet normal kabul edilmektedir)

Bunların dışındaki kanamaları normal dışı kabul etmekteyiz ve bu anormal kanama dediğimiz kanamalar kadınlarımızın jinekolojik şikayetlerinin % 10 ila 15 ini oluşturmaktadır.

Kanamanızın normalden çok veya az miktarda olması, daha sık veya daha uzun aralıklarla gelmesi, ara kanamaların olması yaşam kalitenizi bozacağı gibi, sinir sisteminizi de etkileyecektir. Hemen ekliyelim ilerideki sayfalarımızda adet sancıları ve adet öncesi gerginlik dediğimiz premenstural sendrom ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz, çünkü bu da hanımlarımız için ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır.

Adet düzeni niçin bozulur ve neler bozar, normal dışı kanama, vücudun hem biz doktorlara hem de siz hanımlara bir işaretidir. Bu tip problemlerin çok basit nedenlerden oluşabileceği ve basit bir ile çözülebileceği gibi, altında yatan çok büyük problemlerden oluşabileceği gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Problem ne kadar büyük olursa olsun erken teşhisin başarısı çok yüksektir. Onun için kanama bozukluklarımızı ihmal etmiyelim, en kısa sürede bir jinekoloğa baş vuralım, sorun basitse çözümlendirip hayat kalitemizi yükseltelim, eğer ciddi bir neden varsa vakit kaybetmeden tedavimizi olup zarar görmeden veya en az zararla çözüme ulaşalım.

Neler adet düzenini bozabilir; yeni adet görmeye başlıyan genç kızlarımızda da ilk adet yılındaki kanamaları düzenli aralıklarla gelmeyebilir, biz gerekli muayeneyi yapıp altında herhangi bir başka neden yoksa hormonal düzen oturuncaya kadar beklenmesini tavsiye ederiz. Adetten kesilmek üzere olan hanımlarımızda da düzen bozulmaya başlar.

Başka nedenler ne olabilir dersek;
* Gebelik
* Üzüntü
* Stress
* Hormonal problemler
* İyi huylu tümörler
* Kanserler
* Doğum kontrol hapı gibi hormon haplarının yanlış kullanımı
* Spiral
* Enfeksiyon
* Kan Hastalıkları
* Tiroid hastalıkları gibi bir çok neden adet düzenini bozabilir.

Yapılması gereken nedir ?
En kısa sürede jinekoloğunuza gidip nedenini ve çözümünü öğrenmek olmalıdır.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/adet-nedir-regl-nedir-menstruasyon-nedir.html
Bu yazı 39.525 defa okunmuş


   11 Yorum yapılmış “Adet nedir ? Relg nedir? Menstrüasyon nedir?”

  sinan | 09 Ara 2007 , 00:05

  gerçekende çok iyi bir açıklama bilgili bişey bu konuyo bilmiyodum öğrenmiş oldum site açısından internette gezmek bilgi kazandırıyo zaten insana gerçektende çok bilgili

  beyza | 28 Şub 2008 , 13:30

  bence o kadar açıklayıcıcı olmamış

  genç prenses | 05 Eki 2010 , 16:54

  ben daha adet görmedim ama olabilirim bu konuda yeterince bilgi istiyorum birde bende son günler çok sinir ve stres oldu

  deniz yıldızı | 10 Kas 2010 , 20:35

  Pek açıklayıcı olmamış bence

  halit aydın | 12 Tem 2011 , 20:08

  Arkadaslar bu kızların derdi ney ya erkeklerde hic bisey yok

  sultan balcı | 20 Tem 2011 , 16:01

  daha ne olsun bence güzel acıklamışlar tebrik ederim

  uyanan prenses | 06 May 2013 , 18:11

  bence yararli bilgiler ama erkeklere yasak olsa daha guzel olur:)

  memet ayaz | 14 Şub 2014 , 14:24

  erkekler de merak ediyorlar belki niye öyle diyiyon :)

  ada | 11 May 2014 , 20:41

  memet ayaz çok meraklısın fazla merak başa zarar

  ada | 11 May 2014 , 20:46

  kızların özeli bu keşke uyuyan prenses arkadaşımızın dediği gibi erkeklere yasak olması lazım:):)

  Yakışıklı | 12 Kas 2014 , 00:01

  Bu devirde gizli Saklı olan birşey kaldımı ki acaba herkes neyin ne OLDUĞUNU biliyor ve farkında bu kız olsun erkek olsun merak eden baksın neresi ayıp ki herkesin anası bacısı var neyin kafasını yaşıyorsunuz :(

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti