Kategori: Çocuk sağlığı


Asd: atrial septal defekt: kalpte delik nedir ?Atrial septal defekt nedir?
Kalp bilindiği gibi 4 odacıktan oluşur. Bunlardan 2 tanesi üstte kulakçıklar adını almaktadır. Kalbin üst katındaki bu odacıklar bir zar duvar ile ayrılmıştır ve her iki odacık arasında birbirine normal koşullar altında karışmaz. İşte bu zarsı duvarın üzerinde çeşitli büyüklük ve yerlerde delikler bulunmasına Atrial Septal Defekt denir.

İki tip ASD vardır:
Secundum tip ASD: Sekundum septumda meydana gelen defektler.

Primum tip ASD: Endokardial yastıkçıkta meydana gelen defektler: Bunlarda mitral veya tricuspid kapaklarda yarıklar (cleft) ile birlikte olabilir.

Fossa Ovalis Tipi: Fossa ovale yetmezligine bağlı olabildiği gibi , fossa ovalede bir defectine de bağlı olabilir.

Sinus venosus defecti: Bu defect VCS veya VCI’un ağızlarına yakın ve bazan da VCS veya VCI içine alan defectlerdir.

Koroner sinus defecti (unroofed koroner sinus): çok nadir olan bu defectler Koroner sinus atrial kısmının çatısız (unroofed) olmasına bağlıdır.

Kulakçıklar arası (Atrial septal defekt) olduğunda ne olur?
Normal insan kalbinde sağ ve sol odacıklar arasında kan karışmadan bir düzen içerisinde dolaşır. Vücutta kirlenen kan sağ kulakçık yolu ile gelir ve oradan sağ karıncığa girerek akciğerlere gider ve oksijenlendikten sonra, okijenden zengin kan sol kulakçık ve oradan da sol karıncık yolu ile vücuda yeniden pompalanarak kullanıma sunulur.

Normalde kalbin sol tarafında kalp içi basınçlar sağa göre yüksektir. Bu nedenle de ASD varlığında kan hep soldan sağa doğru olur. Kalp her atımında sol kulakçıktan sağ kulakçığa kanın bir kısmı kaçar. Solda kan miktarı azalır ve sağda hep kan miktarı artar.

Klinik Tablo:
Sol-sağ şanta bağlı olarak sağ kulakçık ve sağ karıncık genişlemiştir. Sık üst solunum yolları infeksiyonu izlenir. Gelişme geriliği bunlara eşlik eder.

Fizik Muayene:
Dinlemekle (erken ve orta midsistolik) üfürüm saptanır.

Akciğer damar yatağında hastalık (Pulmoner vasküler hastalık) gelişirse çomak parmak, bayılma (senkop) ve kan tükürme (hemoptizi) izlenir.

Akciğer röntgenogramında geniş sağ kulakçık ve karıncık izlenir.

EKG’de uzamış PR mesafesi vardır.

Ekokardiyografi ile tanı konur.

Kateterizasyon ise daha çok tanının teyit edilmesi içindir. Kan örneklerinde oksijenizasyon, sol-sağ şant oranı hesaplanır.

Bu durumda ne olur?
Söylediğimiz gibi sağ karıncık daha fazla kan alır (her iki kulakçıktan da) . Vücuttan ana toplardamarlar yolu ile gelen oksijeni kullanılarak azalmış kirli kan ve kulakçıklar arasından delikten geçerek gelen temizlenmiş sol tarafa kanını bir kısmı. Böylece sağ tarafta yapılan iş artarken buradan akciğerlere giden kan miktarı da artar. Yani iyi şeylerin de fazlası iyi değildir. Akciğerlere normalden fazla kan gitmesi akciğerleri tıpkı bir sele maruz kalması gibi kanla dolması da akciğerlerin yapısını bozar ve akciğerler gerginleşir. Bunun sonucunda da nefes almak zorlaşır. Fazla kan bulunan akciğerlerde ayrıca akım yavaşlar ve bu da bir yandan akciğerlerin mikrobik infeksiyonlara hassasiyetini artırırken, diğer yandan da yavaşlayan akım ve sertleşen akciğerler neden ile sağ karncığın daha da zorlanmasını ve bir engele karşı çalışmasına neden olacaktır. 30lu ve ya 40 lı yaşlara kadar hiç saptanamayan ASDler bulunabilir.

Bunun anlamı Kulakçıklar Arası Delik (ASD) zararsızmıdır?
Tam böyle söylenemez. Bunun sonucunda sol karıncık kasında büyüme başlar. Bu hastalık doğuştan olan bir durum olduğu için ve yavaş yavaş ve sinsice ilerlediği için çocuklarda solunum sorunlşarı ve sık sık kolayca üst solunum yolları infeksiyonlarına zemin hazırlar. Yıllar içerisinde sık sık olan infeksiyonlar nedeni ile çocuklarda gelişme geriliği yaparken kalp ve akciğerler de bozulur. Bir gün kalbin pompalama gücü çok bozulacağı için kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Diğer bir ciddi zararlı etki de (komplikasyon) ritm bozukluklarıdır (aritmi). Sağ kulakçıktaki artmış kan miktarı bu odacığın büyümesine yol açar. Sağ kulakçıkta büyüme sonucunda buradan geçen kalbin elektrik ileti sistemi (iç sinir) zararlı etkilenir. Hiç olmaması gereken yerlerden anarşist iletiler çıkmaya bağlar ve kalbin bir ritm içerisinde kasılmasını bozar.

Kalp gereğinden fazla sayıda kasılır ama bu arada da kulakçıklarda sadece titreme tarzı bir hareket olur pompalama işlevi yürütemezler. Bu duruma tıp dilinde Atrial fibrilasyon deniyor. Bu durum daha çok büyük bir delik varlığında olur.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/asd-atrial-septal-defekt-kalpte-delik-nedir.html
Bu yazı 17.731 defa okunmuş


   28 Yorum yapılmış “Asd: atrial septal defekt: kalpte delik nedir ?”

  mehmet karadere | 24 May 2009 , 14:58

  Benim sormak istediğim bir soru var izninizle. Duyduğum kadarıyla küçükken kalbi delik olan hastaların iyileştikten sonra evlendiklerinde çocukları olmuyormuş bunun ne kadar doğru olduğunu bilmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  filiz kaya | 17 Eki 2009 , 13:12

  kızım daha 2 aylık kalbinde delik saptandı sık sık grip oluyor ve sık nefes alıp veriyor doktor tedavisi dışında, ben ne yapabilirim.lütfen yardımcı olun teşekürler

  erdal buran | 17 Haz 2010 , 11:56

  öncelikle insanları aydınlattığınız içi çok teşekür ederim ben 25 yaşındayı doğuştan bende kalp deliği var 2002 de ameliyat oldum geçen sene dr.gitim bana gene kalpbinde delik var dediler ve bende 8 9 tane dr. gittim hepsi bana ayrı şeyler söylediler nasıl diyecek siniz biri bana ameliyat olduğun delik açılmış diyeri hayır diyor başkayede var biri asd diyor biri vsd diyor ne yapacağımı şaşırdım bana yardımcı olursanız çook memnun olurum size ömrum boyunca duvacı olurum şimdiden çok teşekurler.

  tuğba kayabası | 13 Tem 2010 , 23:52

  benim küçüklükten beri kalbim delik ama küçük fazla büyük değilmiş ben küçükken ailem bni amerikan hastanesine getirip baktırmışlar ama doktor büyüyünce gecer demişler bende gecen sene doktora gttm kalbmde hala delik oldğnu sölediler ve fazla önemli olmadığını ama ynede yediğim içtiğim herseye dkkat etmemi dediler ve küçüklükten beri ne büyümüş ne küçülmüş doktorn dediğine gre ne bne zararı varmış ne de yararı am ben ynede korkuormm ve ben kalbmn delik olmadığını sanıodm 16 yasında sgraya basladım çok bytlcek bsein olmadığını düsünüorm ama doktr bna hç ilaç vb.. biseler demedi ameliyat lık bseim varmı acaba ama sgara kulandığmı sölediğimde doktr bna kızmıştı ne yapcağmı sasırdm acaba bna yardımcı olablrmisiniz suan da sgarayı brakmak için elmden geleni yapıorum vede çok korkuorm lütfen yardımcı olun… bna bu konuda fazla açıklamalı bsey demediler.. yne doktora gtcem ama korkuorm 2 senedir gtmiormm ben bydkçe kalbm ve kelbmn deliğinin büyüdüğünü sölyolar acaba bu ne kadar doğrudur ltfen yardmcı olun…

  suzun | 26 Tem 2010 , 15:03

  Erdal Buran, konu ile ilgili benm doktorum Levent Saltık ile görüşebilirsiniz.Kendisi İstanbul kadıköyde sonomedde çalışıyor.

  suzun | 26 Tem 2010 , 15:06

  Mehmet Karadere;
  küçükken kalbi delik olmak gibi bir terim yanlıştır her yeni doğan kalbi delik doğuyor zaten zamanla bu delik kapanıyor fakat ben ve benim gibi bazı insanlarda kendiliğinden kapanmadığı için tıbbı mudahale ile bu delik kapatıldı.Ameliyattan 6 ay sonra dilediğin herşeyi yapabiliyorsun doğumda buna dahil.Fakat dr.lar normal doğumdan cok sezeryanı tavsiye ediyorlar bizelr için.

  suzun | 26 Tem 2010 , 15:09

  Sayın Filiz Kaya;
  bence 2 aylık bebek için kalbi delik olması cok anormal değil dr larda bence doğal olarak kapanması için bekliyorlardır cunku henuz cok erken.Ben kucukken emerken sık sık yorulurmusun ağladığımda morarırmısım fakat hıc haberimiz olamadan tam 28 yıl geçti tabi deliğin çapıda çok önemli bu farkedişte.Ama ne şanlısınız ki erkenden farkedilmiş ve rahatlıkla takıp edebileceksiniz.Bende sık sık grıp olurdum ama şimdi gayet iyiyim.Umarım gerek kalmaz ama eğer ameliyat gerekirse yaşının küçük olması buyuk avantaj.

  hava bilir | 29 Tem 2010 , 12:46

  kalp kapaklarımda ritim bozukluğu olduğunu öğrendim.fakat fazlasıylada araştırmadım.nefes darlığı sürekli baş dönmesi geceleri idrarı tutamam sabah kalkışlarında ağırlık halsizlik vücut içinde sıkıntılar yaşıyorum.acaba kalpte deliklik meydana gelmiş olabilirmi

  mine aslan | 08 Ağu 2010 , 19:13

  kızımda 2kulakcık arasında 4mm delik var kendiliğinden kapanır diyolar ne kadar doğru lütfen bana yardımcı olun doğuştanmiş doğum yaptıktan birkac gün sonra farkedildi kızım şimdi 11 günlük hızlıı nefes alıp veriyo emerken çabuk yoruluyoremerken alt dudaği morarıyor eko cekildi roporda sol ventrikül sistolik fonksiyonları normal.as,ak yok.ps,pda yok 4mm çapında küçük sekondum asd mevcut.pulmoner venler solatriyuma açılıyor.diye yazılmış TANI ADI KÜÇÜK SEKONDUM ASD

  ilnur usalan | 24 Ağu 2010 , 14:51

  benim çocukken kalbimde delik olduğu söylendi çocukken kalbim ağrıyo diyordum nefes alırken acıyodu mesela dans etmeyi çok severdim dans ettiğimde çok ama çok kötü oluyordum hızlı hızlı nefes alıyordum ve kalp ağrım çok daha fazla oluyodu öylece doktora gitmiştik bu delik küçülürse sorun yok demişti büyürse daha ilerde ameliyat olur demişti büyüdm ve 16 yasındym çoğu kez duygusal çöküntü yasadım ve ara ara ağrılarım olmustu aileme söylemedim neden bilmiyorm belkide korktm gerçeklersen bu kalp delik sorununda bana bi çare verin daha doğrusu bilgi istiyorum yardımcı olursanızçok sevinirim….

  neslihan çankaya | 18 Eki 2010 , 18:40

  24 yaşıdayım bu yıl kalbimde asd 30 mm lik bi delik olduğunu öğrendim hastaneye gittim bundan 7 önce baktılar yurt dışından malzeme gelecek biz sizi çağıracağız dediler bu nasıl bi alet ki 7 ayda gelemdi aletin adıda şemsiyeymiş

  ayşe atik | 10 Mar 2011 , 22:09

  6 yaşında oğlumda ASD olduğunu öğrendim 3mm lik bir delikmiş büyüdükçe kapanır dediler acaba kapanabilirmi lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz.Ayşe İSTANBUL 10 MART 2011 saat.22..00

  yılmaz aslan | 21 Nis 2011 , 14:34

  selamualeykum hocam ilki boyle insanlara yardımcı olduğunuz için allahda size yardımcı olur inşallah ben 28 yaşındayım askerliğimi komondo olarak yaptım ama hiç nefes yorulma veya gibi şeyler olmadı 2 yıl once bir cekap yaptırarak kalbinde bi a normallık olduğun soylediler siyami ersek hastanesine gittim kalbinde asd varmiş dediler sonra kalbime ti testi diye kalbime kamere ile baktılar doğrudur dediler ve 4 cm dır amelyat olursunuz diye bende araştırdım kapalı amelyatta varmış şemsiye diye bir aletmiş şimdide hafif oksuruk tutıyor beni artık bir a normallık olduğunu biliyorum sizden ricam kapalı amelyat yaptıran ve tavsiye edilen dr iletirseniz sevinirim allah bizim kaderimizde ne yazmişsa şubesiz geri çeviremez allah dunyadeki butun hastalara ve biz ve ben olmak uzere açil şifalar dilerim a selamu aleykum ve rahmetullahi

  Kübra Kayar | 02 May 2011 , 20:06

  benim çocuğumumda kalbinde 2 tane delik vardı bi tanesi kapandı bi tanesi kapanmadı çocuğum şuan 15 aylık ilaç verdiler ilaç kullanıyoruz 6 aydn 6 aya eko çektiriyoruz.Aort akım velositesi N bulunmuş renkli akım ve doppler ile yetersizlik saplanmıştır. Rv gradienti 60-65 mmhg olarak ölçüldü. napmamız gerekir teşekkürler.

  murat baş | 09 Haz 2011 , 13:00

  merhabalar 28 yaşındayım ıkı gün önce doğuştan asd oldugumu ögrendim 1.45 mm ve kalpbımın sag lobu buna baglı olarak büyüme göstermiş ne yapmalıyım teşekkürler

  | 02 Ara 2011 , 22:37

  çok üzgünüm ama paylaşmak zorundayım.benim sekiz aylık bir kızım var eko konturolünde ASD sekundum 3–4 mm görüldü öksürüyü geçmiyor doktorumuz 6 ay sonra kontrole geldiğinizde Allahın izniyle birşeyi kalmayacak dedi bize ama biz yinede diken üstündeyiz.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

  YILMAZ ÖZER | 02 Ara 2011 , 22:45

  ASD SEKUNDUM 3–4 mm 8 AYLIK BEBEKTE 6 AY SONRA KAPANIRMI.BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

  GÜLER ASLAN | 31 Eki 2012 , 21:07

  8 aylık hamileyim kalbimde çarpıntı nedeniyle doktora gittiğimde KÜÇÜK ASD, ANTRİYAL SEPTAL ANEVRİZMA. PFO olduğumu öğrendim. doğum anında masada kalmaktan çok korkuyorum. lütfen beni bilgilendirin ne yapmam gerekiyor?

  yavuz bıçakçı | 13 Mar 2013 , 13:17

  ARKADAŞLAR SEKUNDUM ASD İLE İLGİLİ YAZANLAR ŞUAN ÇOCUKLARINIZ NE DURUMDA KISACA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM KAPANAN VARMI? KAÇ YAŞINDA KAPANDI YADA DELİK NE DURUMDA???

  özgür güç | 23 Mar 2013 , 21:20

  hocam merhaba benim kız 6 aylık kalbinde 9 milimlik delik var kapanma olasılığı nedir ne önerisiniz bilgili cevap lütfen

  Gökçe | 24 Nis 2013 , 22:53

  Merhabalar benim kızım 1 haftalık ken kontrole götürdüm kalbini dinlerken doktorum ince bi ses var dedi Ekg istedi bi sorun çıkmadı morarma v.s. gibi şikayetimiz yok gayet iyi kilo alışı eko suna gün verdi belki delik vardır ekoyu çektirmeden anlayamayız diyor. Biz ayrıyeten 4 doktora daha götürdük kalbini dinlediler böyle bi ses olmadığını söylediler. kalbinde ki sesi diğer doktorlar niye duymuyor bize yardımcı olun

  tugba sekı | 31 Ağu 2013 , 13:32

  mrb benım oglum su an 10 aylık 3 ay once kalbınde secundum asd oldugunu ogrendık o zamn 15 mm dedıler ve 3 ay sonraya gun verdıler o zamn da 14 mm dedıler ama kalbınde buyume oldugunu da soyledıler 10 gun sonra baska bır hasteneye goturduk bır umut oraı 18 mm oldugunu kalbının sag tarafının sola gore buyuk oldugunu soyleyıp hemen amelıyat olmasını soyledıler ne yapacagımızı gercekten sasırdık baska doktorlarla konusmustuk amelıyata gerek yok 4 yasına kadar kapanır demıslerdı hangısıne ınanıcaz sasırdıkbaska bır doktorda amelıyat olmadan kucuk bır ıslemle kapanabılır dıyolr oglumun oyle morarması bayılması ne bılıyım halsızlıgı falan da yok ne yapabılırız bılgılendırırsenız sevınırım

  samet ince | 24 Şub 2014 , 19:58

  tanı olarak 5mm genişliğinde soldan sağa şantlı sekundum tıp asd mevcut tanı sekundum asd anevrizmatik ias tanısı konulmuştur bu hastalık göğsümde sıkışmalar oluyor nefes alırken bıçak gibi saplanıyor ne yapabilirim yorumlarınızı bekliyorum
  konya:)

  muharrem ŞEREMET | 10 May 2014 , 17:34

  Selam kızm 7 aylık 11 mm kalp deliği cıktı ve bıze verılen raporda (inter atriyal septumda sekundum 11 mm genişliğinde soldan sağa bol şantlıdefekt) ne yapmamız gerekıkyo

  recep | 11 May 2014 , 15:10

  slm.a hocam ben 99 yılında hasataneye gitiğimde kalbimde delik olduğunu söylediler ve bunun özerine aylem beni ankara unuverstesi tıp fakültesine getirip doktorlara gösterdiler bunun üzerine yapılan muyane ve tetkikler anjo sonucu pirumum asd çıktı yani delik ne küçük ne buyukmuş ama amaliyat olmam gerekiyomuş o yılarda tabi 12 yaşındayım ve amaliyat oldum arada 14 yıl geçti erken amaliyat olmakta dej avantaj elbeteki şimdi bişim yok ama hafif kalbimde arılar ve çarpıntılar mevcut doktura gitiğimde delikte kaçak yokmuş allah şükür ama bazen çarpıntım oluyo saatlerce bu neden oluyo amaliyata kalan bi izmi bilemiyorum beni aydınatırsanız sevinirim saygılarımla..

  ayhan ağralı | 14 May 2014 , 18:31

  merhaba benim oğlumdada doğuştan kalp kulakçığı arasında 3mm bir delik görüldü dr.lar kesin kapanır dedi ama kapanmadı çocuğun yaşıyla birlikte kalp büyüdükçe delikte genişledi şuan 9-10 mm çapında ve geçen gün rutin kontrolünde eko çekiminde dr. artık beklemeye gerek yok çocuğun yaşıda uygun anjeo yapılsın dedi ama ben çok korkuyorum acaba böyle bir durumla karşılaşan varmı sonucu ne oldu.bu arada oğlum 5 yaşında

  cisem | 15 Haz 2014 , 23:30

  ben 17 yaşındayım yaklaşık 2 sene önce kalbimde delik olduğunu öğrendim 7.8 mmlik bi delikmiş doktor önemli bişey olmadığını söylüyor ama benim çarpıntım var ve arada göğsüm çok sıkışıyor sanki kalbime bıçak saplıyolar gibi oluyo arada sırtım ve sol kolum ağrıyo 1 2 senedir kötü şeyler yaşadım çok üzüldüm hala da üzülüyorum ve sigara kullanıyorum bırakmaya çalıştım ama açıkçası istemiyorum gittiği yere kadar gider diye düşünüyorum ama birileri bana yardımcı olabilir mi lütfen arada kalp atışlarım 100ü geçiyo böyle zamanlarda hastaneye gidiyorum ama bişey yok diyolar gerçekten yok mudur ben kendimi iyi hissetmiyorum çok ağrım var ve kalbimde bi sıkışma oluyo

  irem Ünsal | 21 Ağu 2014 , 20:10

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım ve hastalığımı yeni öğrendm Ben koşunca ayakta durunca çabuk yoruluyordum okulda da sürekli agrılarım oluyordu daralıyrdum arkadaşlarım ve öğretmenlerm bunu ihmal etmememi söyledi bende bunların üzerine hasttaneye gittim ve doğuştan asd olduğum söylendi bilgim olmadığı iiçin ilk başta çok korktum bu duruma insan ister istemez alışmalı sürekli ağrılarım oluyo nefes almakta güçlük cekiyorum kontrollerınızı ihmal etmeyın hastalıgınıza da kafanızı takmayın hayat devam ediyo herkes bişeyle sınanıyo bilinki sizden daha kötü olanlar ve kalp nakli olmayı bekleyeen kardeşlerimiz ve büyüklerimiz var. Herkese Geçmiş olsun

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti