Kategori: Sağlık haberleri


Ayaktaki kemik çıkıntıları nasıl tedavi ediliyor?Ayaktaki kemik çıkıntıları nasıl tedavi ediliyor?

Ayak başparmağındaki deformite, ağrı ve şekil bozukluğuyla yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir .

Ayak başparmağındaki deformite, ağrı ve şekil bozukluğuyla seyrederek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık. Rahatsızlık, yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları tercih etmeleri nedeniyle en çok kadınları tehdit ediyor. Genellikle 40-50 yaş grubunu etkisi altına alan bu problemin tek köklü tedavi seçeneği, ameliyat. Cerrahi operasyonlarda başarı oranı ise oldukça yüksek oranlarda seyrediyor.

A yak başparmağındaki kemik çıkıntısı, sıklıkla ağrı ve şekil bozukluğuyla kendini gösteriyor. Yürürken güçlük çekilmesi, istenilen her ayakkabının giyilememesi veya giyildiğinde ayaklarda rahatsızlık yaşanması ayak başparmağındaki kemik çıkıntılarında sıkça karşılaşılan sorunlar. Doğuştan veya genç yaşta da görülebilen bu deformite, genellikle 40-50 yaş grubunu etkisi altına alıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülüyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş, parmaklardaki deformitenin kadınlarda daha fazla görülmesinde birkaç faktörün etkili olduğunu belirterek, bu etkenleri şöyle sıralıyor: “En önemli sebebi, kadınların yüksek topuklu ve ucu sivrilen ayakkabıları tercih etmeleri. Hamilelik döneminde hormonal dengelerin değişmesi nedeniyle, ayak kemikleri arasındaki bağların gevşemesi de en sık suçlanan faktörlerden. Düztabanlık veya kas yapısındaki bozukluklar gibi ayağın kendisinden kaynaklanan sorunlar, serebral paralsi veya felç gibi nörolojik hastalıklar da bu deformiteye yol açabiliyor.”

Doç. Dr. Aktaş, deformitenin gelişmesinde, her iki cinsiyette ailesel öykünün de büyük rol oynadığına çekerek, “Öyle ki, ailesinde kemik deformitesi olan her 100 kişiden 60-70′inde bu sorunun geliştiğini görüyoruz” diyor. Zaman zaman şiddetli ağrılarla seyrederek yaşam kalitesini bozan başparmaklardaki bu kemik çıkıntıları, operasyonla tümüyle ortadan kaldırılabiliyor. Ancak operasyondan başarılı sonuç alınabilmesi için zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda var.

Doç. Dr. Şeref Aktaş, başparmaktaki kemik çıkıntılarının tedavisinde öncelikle ağrıyı dindirmeyi hedeflediklerini, bunun için de ağrı kesicilerden yararlandıklarını söylüyor. İlaç tedavisinin tek başına yeterli gelmediğini vurgulayan Doç. Dr. Aktaş, dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle aktarıyor: “Kadınların öncelikle yüksek topuklu ve ucu sivrilen ayakkabı giyme alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor. Başparmakta çıkıntı başladığı zaman ağrıyı dindirmek için rahat ayakkabılar giyilmeli, geceleri de parmaklara ağrıları azaltan silikon makaralar takviye etmeli. Ayrıca uzun süre ayakta durmaktan kaçınmakta da yarar var. Ayağın iç tarafına monte edilen ateller de etkili oluyor. Fakat yapılan çalışmalara göre, ağrıların giderilmesinde etkili olan bu yöntemler deformitenin önlenmesinde pek yarar sağlayamıyor. Hasta ağrıyı artık her gün çekmeye başlamışsa, bu durumda cerrahi müdahale öneriliyor.”

Operasyonla köklü çözüm!
Ayak başparmağındaki kemik çıkıntıları, günümüzde yaklaşık bir saat süren bir operasyonla tümüyle ortadan kaldırılabiliyor. Deformiteye uygun ameliyat yapıldığı takdirde sorunun tekrarlama riski yüzde 1 gibi çok düşük bir düzeyde seyrediyor. Operasyon lokal ya da genel anestezi altında yapılıyor. Ayrıca hastanın tercihi doğrultusunda bölgesinden aşağısının uyuşmasını hedefleyen spinal anesteziye de başvurulabiliyor. Operasyonda hangi yönteme başvurulacağı ise kemik çıkıntısının şiddetine ve şekline göre belirleniyor.
Doç. Dr. Şeref Aktaş, günümüzde kullanılan teknikler hakkında şu bilgiyi aktarıyor: “Kemik çıkıntısının birçok tipi var. Öncelikle bu çıkıntının eklemden mi yoksa, kemikten mi kaynaklandığını tespit etmemiz gerekiyor. En sık, parmakla tarak kemiğinin eklem yaptığı bölgede kaynaklanan sorunlara operasyon uyguluyoruz. Tarak kemiğinin eklem bölgesine yakın kısmına 3-4 cm’lik küçük bir kesi yapıyor ve kemiği kaydırarak düzgün hale getiriyoruz. Bu arada kaydırılan kısmı ana kemik bölgesine bir adet vidayla tutturuyoruz. Kullandığımız bu vida vücutta kalıyor. Ancak yeni geliştirilen teknikler sayesinde hasta artık ayağındaki vidayı hiçbir zaman hissetmiyor. Tarak kemiğindeki sorunlarda da, yine bu bölge üzerinde uygulanan işlemlerle sorunun çözüm yoluna gidiliyor. Eğer sorun ayak bileğine yakın bölgedeyse, tarak kemiği başlangıç yerinde düzeltme yapıldıktan sonra tıraşlanma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu tip ameliyatta hastanın rahat bir şekilde yürümesini sağlamak için ayağa alçı tedavisi de uyguluyoruz.”
Ayak başparmağındaki deformiteler iki ayakta da görülebiliyor. Dolayısıyla yine hastanın tercihine bağlı olarak aynı operasyonda her iki ayağa da müdahale edilebiliyor.

Operasyon sonrası ağrıya “blok” engeli!
Çok değil, bundan bir iki yıl öncesine dek, hastalar en sık operasyon sonrasında gelişen şiddetli ağrılardan yakınıyorlardı. Günümüzde bu soruna da “blok” sistemiyle çözüm getirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Aktaş, bu yöntemi nasıl uyguladıklarını şöyle anlatıyor: “Blok tekniği, operasyon öncesinde ayağın değişik bölgelerine yaptığımız lokal anestezik etkiye sahip iğnelerin enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Böylelikle hastalar operasyon sonrasında hiçbir ağrı çekmiyor, hatta pansumanlarını görünceye dek ameliyat olduklarına bile inanamıyorlar. Ayrıca verilen ağrı kesiciler de ağrının dindirilmesinde oldukça etkili oluyor. Bu sayede hastalar ameliyat sonrasını oldukça rahat geçiriyorlar.”

İyileşme süresi
Ameliyatın ardından hastanede tek gün kalmanın yeteri geldiğini belirten Doç. Dr. Aktaş, sözlerine şöyle devam ediyor: “Hastaların çoğu operasyonun ardından ertesi günü ayağa kalkıp yürüyebiliyor. Ancak hastalığın şiddeti ve ameliyatın tipine göre bazı hastalara alçı tedavisi de uyguluyoruz. Bu durumda alçının 4 hafta süreyle ayakta kalması gerekiyor. Alçıya topuk takıldığı için bu hastalar da operasyon sonrasında hemen yürüyebiliyor ve günlük işlerini yerine getirebiliyorlar. Masa başında çalışanlar, 4-10 gün içinde işlerinin başına dönebiliyor. Dört haftanın sonunda alçı çıkartılıyor, fakat ayakta şişlik oluşacağı için hastanın normal bir ayakkabı giyebilmesi yaklaşık 3 aylık bir süre alıyor.”

Tedavide geç kalmayın!
“Ayak başparmağınızdaki kemik çıkıntı yapmışsa, doktora başvurmakta gecikmeyin” diyen Doç. Dr. Şeref Aktaş’a göre, ayak başparmağındaki kemikte oluşan deformite tedavi edilmezse, eklemde bozukluklar ve artan düzeyde kireçlenme gelişiyor. Ayrıca diğer parmakların şekli de zamanla bozulmaya başlıyor. Doç. Dr. Aktaş, tedavide geç kalındığında kireçlenme nedeniyle zamanla eklem hareketlerinde büyük kayıplar oluşacağı uyarısında bulunarak şunları söylüyor: “Bu durumda deformiteyi düzeltebilsek de, eklem hareket kaybına karşı yapabileceğimiz bir şey kalmıyor. Bunun sonucunda da hasta sıçrama veya merdiven inip çıkma gibi parmak ucunda yükselmeyi gerektiren hareketlerde zorluk çekebiliyor. Dolayısıyla deformitelerde erken tedavi, ayak sağlığı açısından büyük önem taşıyor.”

AYAKKABI ALIRKEN…
• Ayağınızın şekline uyan ayakkabıları tercih edin.
• Yüksek topuklu, dar kalıplı ve ucu sivri ayakkabılardan kaçının.
• En uzun parmak ile ayakkabı ucu arasında bir santim boşluk olmasına dikkat edin.
• Ayakkabıyı giydikten sonra mutlaka yürüyerek deneyin.
• Çok sıkı ayakkabıları, zamanla ayağınıza alışır düşüncesiyle almayın.

Daha fazla bilgi için : ALO ACIBADEM 444 55 44
www.acibadem.com.tr

http://www.haberturk.com/.asp?id=16366&cat=220&dt=2007/03/02http://www.saglikbilgisi.gen.tr/ayaktaki-kemik-cikintilari-nasil-tedavi-ediliyor.html
Bu yazı 155.373 defa okunmuş


   54 Yorum yapılmış “Ayaktaki kemik çıkıntıları nasıl tedavi ediliyor?”

  senem ÖZ | 15 Eki 2008 , 18:11

  Ayağımın yanında kemik çıkntısı var ve ayakkabıda rahatsız ediyor.Ayağıma uygun rahat ayakkabı alıyorum .Ameliyat olup aldırmak istiyorum ama korkuyorum .Ortapedi doktoruna gittim bana parmak arasına takmam için makara verdi ayakkabıla dahi kullanmalısın dedi.Ama ayakkabıyla çok rahatsız ediyo ve acı veriyo.Ne yapmayalıyım ?En kısa zamanda kurtulmak istiyorum…

  nuray gemici | 30 Kas 2008 , 01:34

  ayak çıkıntıda kemik var ayakkabı giyemiyorum ne yapmam gerekiyor söylerseniz çok sevinirim

  meryem betmezolğlu | 08 Mar 2009 , 19:30

  ben 19 yaşında bir ünüversite öğrencisiyim geçen yaz bu durumu fark edip doktora gittim bu yaz ameliyat olmayı düşünüyorum çünkü ağrılarım artık her gün her dakika. sosyal yaşantımı olumsuz yönde etkiliyor. 10 dk ayakta dursam hemen ağrılar geliyor sabahları bile ağrıyla uyanıyorum ben kıbrıs vatandaşıyım ve burada bu konunun uzmanı yok türkiyede veya 3.bir ülkede bu işin uzmanına baş vurmak istiyorum şu anda araştırma halindeyim önerebileceğiniz uzmanlar varmı aceba?

  Aslı Temizyurek | 15 Haz 2009 , 23:52

  İyi akşamlar, ben 28 yaşında bir bayanım, bundan bir yıl önce sol ayağımda kemik çıkıntısı oluştu. Doktor biraz daha büyüyünce ameliyatla alırız dedi. Bundan 10 gün önce bir sabah uyandığımda ayağımdaki çıkıntının yok olduğunu gördüm. Ayak içine doğru arada hafif ağrı oluyor.Her zamanki gibi rahat, spor ayakkabılar giyiyorum. Kemiğin kendi kendine yok olması normal midir? Ailemde pekçok kişide bu sorun var ve hiçbiri zamanla kaybolmadı..Teşekkür ediyorum..

  serap kaya | 20 Haz 2009 , 09:35

  iyi günler benimde bi kaç gündür ayak agrısı başladı ve ayakkabı giyemez duruma geldi özelliklede bu babet ayakkabıları giymeye başladıktan sonra bu sorunum oldu doktora gittim fakat tabanlık kullanmamı önerdi benim tabanımda problemim yok megerse baş parmagımdaki kemik çıkmaya başladı vede agrı çok yapıyor ne yapmam gerekiyor öneriniz nedir başlangıç olmaya başladı genelde spor ayakkabı giyiyorum nasıl böyle oldu bende anlamadım

  sinem yazici | 28 Ağu 2009 , 15:13

  iyi günler benimde ayak bas parmagimda cikinti var 19 yasindayim cok agrim olmuyor cok nadir..ben ameliyat olmadan tedavi olmak istiyorum mümkünmü acaba?

  Songül ŞENOL | 21 Eyl 2009 , 01:28

  Ben 32 yaşındayım son bir yıldır sol ayak baş parmağımda bir çıkıntı oluşmaya başladı. Dayanılmayacak kadar değil ama ağrısıda oluyor. Bu durum doğumdan sonra oldu. Oğlum 2 yaşında ve hala ayakta sallayarak uyutuyorum bunun etkisi olmuş olabilirmi. Kemik iyice büyümeden bir tedavisi varmı.

  Vural Bayın | 18 Eki 2009 , 16:00

  merhabalar bende bu parmak çıkıntısından şikayetciyim, bende bu 3-5 senedir var ama zaman zaman agrıyor daha sonra voltaren jel. dolerex ağrı kesicilerle geçiştiriyordum ama son günlerde artık dayanamıyorum., sizden ricam ben Ankara’da yaşıyorum, beni burda yönlendireceğiniz hastane veya doktor varmı? eğer varsa beni yönlendirirseniz çok sevinirim.. çalışmalarınızda başarılarınızı dilerim saygılarımla…

  Özkan kuyumcu | 26 Eki 2009 , 14:10

  İyi günler benim de iki ayağımda kemik çıkıntısı var geçen sene doktora gittiğimde bana bu amaliyat olmaz dedi tam anlamıyla bakmadı ben de fazla arı olmadığında umursamadım ama şimdi çıkıntılar biraz daha büyüdü ve arılarda başladı işim gereği devamlı yani saatlerce ayakta kalıyorum ben amaliyat olsam kaç günde ayağa kalkarım ve neyapmam gerekiyo

  hüseyin yaşar | 04 Şub 2010 , 21:55

  merhaba bizim ailede ayak çıkınttıları ırsi cocuklarımda cıkma riski var . cıkmadan önce önlenebilirmi?

  esra özbek | 10 Mar 2010 , 21:38

  merhaba,annem de ayağında çıkan kemikten rahatsız.doktoru acilen ameliyat önerdi,fakat ameliyattan sonra sakatlık oluyor diye yorumlar duyduk çevreden.annemde bu yüzden endişeli,herhangi bir kalıcı sakatlık oluyormu bu ameliyattan sonra?en yakın zamanda cevap verirseniz sevinirim..

  Mina Ersin | 04 Tem 2010 , 20:39

  Ben 11 yaşındayım.Doğuştan beri bu problemi yaşıyorum.Hiç ağırım yok ama ne yazıkki yaşım büyüdükçe de ilerliyor.Bu hastalık babaannemdede var.Ama bende çok daha fazla.Babaannem bu hastalığın tedavisi olmadığını söylüyor.Ama ben büyüyünce çok kötü olucağı ve ayakkabılarımı ayağımda çok kötü duracağınndan şüpheleniyorum.Aslında baya bir zaman doktora göründüm.Ama işe yaramıyor çok şikayetçiyim.

  ibrahim halil tan | 05 Tem 2010 , 13:13

  merhaba baş parmaklarımın az yukarısında kenarda kemik var ve giydiğim ayakkabı da o kemik çok kötü şekilde çıkıyo ve beni rahatsız ediyo doğru dürüst ayakkabı giyemiyorum bazen de ağrı yapıyo daha doktorada gitmedim bu sorun iki ayağımdada var yaşım19 bu mesaja cvp verirseniz sevinirim

  Ş.Y | 06 Tem 2010 , 22:01

  ben 15 yaşındayım benim sağ ayağımda kemik çıkıntısı var soldada var ama hada az ağrı yok ama çok ayakta kaldıpım zaman ağrı yapıyo ameliyatsız tedavi olmazmı…

  arzu kardaş | 31 Tem 2010 , 01:11

  ayak parmagımda cııntı var uzuzn yıllardır 43 yaşındayım şimdide bir kac aydır tırnagımın yanında hafif bir his kaybı var gibi cıkıntıdanmı kaynaklanıyor ama agrım sadece dar ve yüksek topuklu ayakkabı giynce oluyor his kaybı beni merak edtiriyor lütfen cevap yazarsanız sevinirim başarılar dilerim

  yasemin çelik | 04 Ara 2010 , 16:22

  bir ay önce sol ayağımda kemik çıkıntısı olduğunu farkettim.daha küçük ama ilerde büyür dediler.ağrısı az oluyor fakat ayağımdaki kemik çoraptan bile farkediliyor. alçak topuklu ayak giyerim ailede bir tek halamda var.neden oldu bilmiyorum doktora gideceğim ama düzelmez diye korkuyorum ilaçla düzelirmi acaba cevap verirsenin sevinirim

  kadernur akbaş | 08 Oca 2011 , 21:29

  benim ayağımda küçüklükten beri kemik büyüyüyor kocaman oldu ağrı saplandığı an ayaklarım etkisiz hale geliyor ve yere düşüyorum daha 13 yaşındayım ameliyattan korkuyorum ne yapmalıyım lütfen cevap yazın :/

  Ecrin ercin | 07 Mar 2011 , 00:57

  benim doğuştan 2 ayağımda kemik çıkıntısı var küçükken çok problem ediyordum ama zaman geçtikçe bu konuda fikir sahibi oldum.gittiğim doktor bana ameliyat olmalısın dedi ama henüz ameliyat olmam mümkün değil çünkü okula gidiyorum olduktan sonra uzun bir süre yani 4 ay bir zaman dilimi gibi evde kalmak gerekiyormuş ama yürürken bana rahatsızlık verdiğini çok fazla olmasa da hissediyorum.Sanırım zamana ihtiyacım var.

  ayşen yasan | 06 Nis 2011 , 23:57

  merhabalar benimde başparmaktaki kemik yüzünden çok sıkıntılarım oldu istediğim ayakkabıyı giyemedim topukluya çok hevesim vardı ama çok ağrı yapıyor hatta bu çıkıntı yüzünden ayağımın altında nasır oluştu ve gitmiyor doktor parmak arası makara verdi kullandım ama geçmedi şimdi mayısta ameliyat olcğım inş düzelir eğer başarılı olursa burdan tekrar yazarım

  okay ünalıcı | 04 May 2011 , 00:18

  ayak baş parmağımım 2 cm gerisinde son iki aydır kemik büyümesi oluştu.nasıl tedavi olabilirim.agrıda oluyor.

  Yusuf Derya Zından | 13 Haz 2011 , 09:35

  Ben 12 yaşındayım. 3 yıldır basketbol oynuyorum.Her iki ayağımın iç kısımında çıkıntı oluştu.Çıkıntılar ayak bileğimin aşağısında oluştu. Şimdilik ağrı hissetmiyorum.Ama, da-ha sonra bu çıkıntılar spor yaşantımı etkiler mi ? Bu kemik çıkıntılarını eğer bir yere çarparsam ağrı hissediyorum. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  seda tekin | 04 Oca 2012 , 21:08

  haglunds hastalıgım var ayagım kötu ayakkabı gıydım rahatsız oluoyorum kemık yana kaydı lutfen yardımcı olun

  Makbule yiğitler | 16 Şub 2012 , 23:54

  Merhaba arkadaşlar.Başparmak çıkıntısı.Tıp dilinde adı halgus valgus olan bu hastalk bende de vardı.Gerçekten çok rahatsz ediyordu benm ki resmen üçgen şeklindeydi.Genelde çok rahat ayakkabılar giyiyordm fakat biz de genetik.Neyse ki kurtuldm çok şükür.Arkadşlar ben de korkuyordm fakat gerçektn rahat olun.8 aydan beri sıra bekledğm içn psikolojik olarak hazırlamştm kendmi ameliyata.Lokal anestezi yapıldı bana.Cesaret verici iğne de yapıldı.Ayağıma dokunuldğnu dahi hissetmedm ameliyat esnasında.Sadece dktorlarn konuşmaları ve amelyt esnasndaki sesler.Daha snra anesteznin etkisi geçtkten snra 2 gün biraz ağrı oluyor.Kemikler kaynasn diye tel takılmıştı.14 Şubatta onlar da alındı.7 hafta ayağmn üzerne basmadm topuktan ya da yan bastım.Bu süre içnde ayakkabıda giyilemyr.Ben sağ ayağma hast ye gderken erkek ev terliği giyerk gittim.Şimdi ayağm birkaç gün daha sargıda kalack.Yara da iyeleşiyor.Amelyttan snra ki zaman çok önemli.Çünkü o zamn içnde evde insan sıkılıyr.Ancak 3 hafta snra işime dönebileceğm.Geçmiş olsun arkadşlar.Bence bir an önce olun ameliyatınızı.Çünkü ilerleyn yaşlarda çok zor olabiliyor.Herşeyn başı sağlık.Sağlıkla kalın.

  samed temel | 01 Mar 2012 , 19:51

  ben 15 yaşındayım ayğım doğuştan eğri ama düzenli ortepedi ayakkabı giydim ve ayağımdaki eğrilik düzeldi allaha şükür ama giydiğim özel ayakkabı sertt olduğundan ayak baş parmağımın üstünde kemikler çıktı.hastaneye gittim bunun ameliyattan başka düzelme şansı yok dedi ve bu yaz inşaallah ”bir sorun çıkmazsa ” ameliyat olacam.. bu tür hasta olan abilerime ablalarıma geçmiş olsun diyorum…

  duygu bilici | 07 May 2012 , 22:48

  merhaba ya benimde ayagımda tarak var konvers sipor ayakkabı giydiğim zamanlar bana onlar en az 4 veya 5 ay dayanıyo tarak olan yer ayakkabılarımı yırtıyor ayakkabı almaktan bıktım ameliyat olmak istemiyorum yardım edin bana

  erdinç algül | 04 Eyl 2012 , 09:39

  özkan bey aynı olup omadığını öğrenmek için sizinle irtibata geçmek isterim…benimde her iki ayağımda kemik çıkıntısı var.sizinle nasık görüşebilirim…………….

  damla akil | 24 Eki 2012 , 18:06

  merhaba,
  ayakkabı vurmaları sonucu ayak bileğimin arka kısmında kemik çıkması gibi bir şiknlik oldu. bu durumdan kaynaklı bazı ayakkabılarımın kalıbı uysa bile o çıkıntıdan dolayı acı duyuyorum. her iki ayak bileğimde de aynı söz konusu. düzelme ya da tedavi imkanı varmıdır ? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Sule sevm | 24 Ara 2012 , 01:38

  Mrb bendede var çıkıntı ameliyat olucam iyi bir ortopedi Dr bulursam

  ömer faruk ayverdi | 07 Oca 2013 , 00:31

  benim doğuştan yada belkide tedvisi olabilecek bir iki ayağımda başparmaklarımda çıkıntı var ve düztabanlıkta var son zmanlarda sağ ayabileğimdede ağrılar var. benim maddi imkanlarımda ksıtlı olmasıan rağmen ayaklarımı tedavi etmek istiyorum. ayaklarıma uyan bir ayakkabı bulmakta çok zorlanıyorum aban bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum ben bu konuda yardımınıza ihtiyacım var allah rızası için karşılığını inşallah öderim. ancak bana maliyet önemli çok para tutarsa altından kalkamam diye düşünüyorum ama böylede yaşamaktan bıktım. iyi günler cevap beklerim inşallah.

  hafize demirel | 21 Oca 2013 , 12:49

  benimde hem sağ hem sol 2 ayağımdada kemik çıkıntısı war bu ayın 30′da ameliyat olacağım bakalım nasıl bir sonuç alacağız merak ediyorum bu kemik yeniden çıkarmı?? kemik ameliyati olanlar warmı yeniden çıkma ihtimali warmı? warsa cewap yazn…

  erzurumlu | 28 Oca 2013 , 17:59

  2 gün önce bu ameliyatı oldum. özel bir hastanede bu ameliyatı oldum ve ameliyatım çok başarılı geçti ama 2 gün boyunca inanılmaz ağrılar çektim ve ameliyat olduğuma bin pişman oldum.. iyi düşünün çok dayanılmaz ağrılar çektim 2 gun boyunca… geçmiş olsun herkese

  adem kara | 15 May 2013 , 01:47

  Merhabalar benımde ayagımda kemık cıkıntısı var magazada ayakkabı alırken bıle denemek ıstenmıyıcek bır sekılde rahatsız oluyorum amelıyattan sonra rahatsız oldugunu soyluyenler duydum boyle bısey gercekten var mı ?

  Alper Demircan | 19 Haz 2013 , 16:46

  Ben parmağımı aldırmak istiyorum mümkünse. :) Ciddi derecede canımı sıkmaya başladı ama, kemiğimde vida ile yaşamaktansa parmaktan kurtulmalıyım sanırım. :(

  şeyma çengel | 27 Haz 2013 , 23:46

  Merhabalar…
  ben 21 yaşında bir bayanım. Ayağımda çok şiddetli olmamakla beraber ağrılarım oluyor. Ben ameliyat gerektirmeden o seviyeye gelmeden önce ne gibi önlemler almalıyım ve nasıl tedavi uygulamaları yapmalıyım bunu öğrenmek istiyorum. Gerektiğinde topuklu ayakkabılarda tercih ediyorum fakat genel olarak spor ayakkabısı ve babet kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  oben ozdamar | 31 Ağu 2013 , 12:20

  Merhabalar….
  Ben 26yasinda bir bayanim benimde ayagimin yan taraflarinda kemik cikintilari var dogustan kaynaklaniyor doktora gittim ameliyat olmami soyledi acaba ameliyat olmam dogrumu isim geregi ayakta duruyorum cok siddetli agri cekiyorum sabah uykudan kalkincada ayamin ustune basamicak sekilde agrim olusuyo

  frog | 28 Kas 2013 , 00:14

  Ameliyat oldum 1 hafta once.dogustan tek ayagimda kemik cikintisi vardi fot.yukleyebilsrm oncesi ve sonrasini gosterebilirdim.agrili ve zor iyilesrn bir ameliyat ama omur boyu hayat kalitemi yukseltcek bir karar verdigimi dusunuyorum.

  ayşe güler | 08 Mar 2014 , 17:42

  merhaba. benim selçe parmağımda her geçen gün çıkıntı oluşuyor. selçe parmağım diğer parmağımın altına giriyo kenarı da dışarı fırlıyo.ayağımtaraklı.hiçbir ayakkabıda rahat olamıyorum hep parmağım acıyor. parmağımın düzelmesi için ne yapabilirm.

  Şenol Tolan | 07 May 2014 , 10:54

  Sağ ayak baş parmağımda bazı günler ağrı oluyor, dikkatli baktığımda çok hafif kemik çıkıntısı olduğunu farkettim, henüz bahsedildiği gibi devamlı ağrı olmadığından ameliyatsız tedavisi mümkünmü.

  Beyza | 11 May 2014 , 21:50

  Ben 15 yasındayım ve su cıkıntı olayı bende de var. 18 yas öncesinde de tedavi mümkün mü?

  ilknur ÇAKIR | 22 May 2014 , 09:27

  Merhaba; yardımcı olabileceğinizi düşündüğümden yada yol göstereceğinizi bu yüzden yazıyorum. Konuyla alakalı mı değil mi bende pek anlayamadım. Şöyle söyleyeyim 13-14 yaşlarında ayağımda böyle bir problem yoktu zannediyorum şuanda 23 yaşındayım ve ayağım yamuk kemik çıkıntısı var fakat ağrımıyor.Şöyle ki sosyal hayatım bitti zaten ayaklarım büyük ve birde böyle bir sorunum var. Hem topuğumun üzerindeki bilek kemiklerim yamuk hemde tarak kemiği dediğimiz yerler. En çokta topuğumdaki kemiğin yamukluğundan şikayetçiyim bunun nedeni ne olabilir ve nasıl tedavi edilir yada edilir mi ameliyat fiyatları nedir? cvp verirseniz gerçekten sevinecegm.. Teşekkürler

  funda bulut | 05 Tem 2014 , 01:00

  Merhabalar 21 yasindayim sol ayak parmagimda kemik cikikligi var agridan dolayi devlet hastanesine gittim film cektikden sonra ameliyat onerdi ameliyatdan sonra alciya alacagiz dedi ozel hastaneye gittim oda ameliyat dedi yalniz onlar alci yerine vida kullaniyolarmis sorum su vida mi iyi alci mi vida kullananlar pek memnun degiller.

  emel tac | 08 Ağu 2014 , 11:46

  annem geçen sene ayak baş parmağını üst kısmında çıkıntı vardı özele gitti ve ameliyat oldu.kireç olmuş deyip ayağın heryerindeki kirecide temizlemişler.öyle dediler.
  annemin ayağındaki sinir sıkıştırmışlar bir yılda düzelmeyi bir kenara bırak daha kötü oldu.ve şu an annem yine hastanede ameliyata girmeyi bekliyor.bakalım ne olacak inş düzelir.çünkü canı çok yanıyor.

  naz cucu | 17 Ağu 2014 , 19:27

  Merhaba. ben 27yasindayim kemik sorunu bende de var ilginç olan su ki ben düz ayakkabı kulkandigimda ağrı var ayaklarimda topuklu gigidim zaman bu ağrıyı hissetmiyorum.ameliyat olmayi düşünüyorum bunn iyileşme suresini merak ediyorum ve de nerede yapabilirim ameliyati ?..

  gül gül | 21 Ağu 2014 , 15:56

  mrblar ben yeni amelyat oldum 15gün oldu dikişler alındı.hicte korkulacak bişey değilmiş.üstelik iki ayağımdan.ilk günden beri rahatça yürüyebildim sadece iki gün biraz ağrı oldu.ameliyat düşünen geciktirmesin. çünkü nekadar geciktirirseniz iyileşme sürei okadar uzar.

  tugba aleyna | 24 Ağu 2014 , 12:29

  sağ ayağımda yamuk kemik çıkıntısı var çk ağrı yapıyor ayağımın üstüne zor basıyorum ve ameliyat olmadan tedavi mümkünmü ?? cevap verirseniz çk sevinicem teşekkür ederim

  esma hilal yeşilyurt | 07 Eyl 2014 , 12:49

  Merhaba
  Ben 15 yaşındayım.Ayaklarımın baş parmaklarında daha yeni 1 yıldır var olan kemik çıkıntısından rahatsızım.
  Ayakkabı konusunda fazla rahatsız ediyor.Ayrıca kemik çıkıntısı yoğun bir günden sonra akşamleyin ağrısı çok oluyor.bunun için bir çözümünüz veya öneriniz varsa söylerseniz çok memnun olucam.

  betül feyza | 17 Eyl 2014 , 13:01

  meraba iki ayağımın baş parmağında da cıkıntı var ağrım yok şükür ama ayaklarımdaki şekil bozuklugu beni rahatsız ediyor.Ayakkabılarımı genişletiyor.Yüksek topuk veya burnu sivri ayakkabı da giymiyorum genetik olabilir.Daha önce bir ortopedik doktoruna gittim benim ayagım olsaydı hiç ameliyat falan olmam dedi fazla ilgilenmedi.Belkide bayan olduğum için çok takıyorum ama rahatsızım bu şekil bozukluğundan bana yardım edebilir misiniz?

  Salih SANCAR | 25 Eyl 2014 , 14:33

  Öncelikle herkese geçmiş olsun,rabbim hepimize sağlık nasip etsin arkadaşlar benimde bir problemim olmaya başladı yaklaşık 10 gündür sağ ayak topuğum ağırmaya başladı fazla ayakta kalıncada çok ağırıyor.işim gereği arazide geziyorum zor olmaya başladı,dün acile gittim film çektiler branş doktor yoktu pratisyen doktor filme baktı ayak tabanının iç kısmındaki kemikte hafif bir çıkıntı olduğunu ve bunun ete dokunduğu zaman ağrı yaptığını söyledi,başından böyle birşey geçen varsa yazarsa memnun olurum.erzurum/oltu

  Asli | 21 Eki 2014 , 22:51

  merhabalar.sag basparmagimda kemik cikintisi var.ben bugun dra gittim.lokal anestezi ile 10dklik bir is dedi.basparmak kemik yapisinda bozukluk yok sadece kesenin icini bosaltcaz birkac dikis olacak ve cok agri olmaz kisa surede bikacgune basarsin ustune dedi.arastirmalarima gore kesen in bosaltildigini duymadim.var mi boyle birsey bu kadar kolay beklemiyordum ki

  sakaryalı glsum | 28 Eki 2014 , 21:29

  selam oncelıkle agrılı bır amelıyat ama ınanın sonrası rahat ettırıyor ınsanı sımdı ıkıncı kez olacagım bır ayagımdan oldum rahatım dıgerıne ayakkabı gıyemez oldum onn ıcın karar verdım ıkıncıye olacagım insallah

  Ahmet Yeşiltaş | 29 Kas 2014 , 23:28

  50 yaşındayım.iki ayak başparmağım da kemik çıkıntısı ve orta parmaklara doğru 30–40 derece eğiklik var . Sol parmağımda uyuşma var.Bazen ağrı yapıyor.uzun yürüyüşlerde tarak kısmına yük biniyor ağrıyor.Nasıl tedavi yaptıracağım Kayseride oturuyorum tavsiyenizi bekliyorum. Aynı rahatsızlıktan iyileşmiş örnekler varmı? Selamlar…

  ebru eser | 03 Ara 2014 , 17:09

  24 yasindayim kucuklugumden beri parmakta cikintim var ameliyat olali 2 hafta oldu dikişler alindi ama oldugumdan beri agrilarim bitmiyor benim biraz büyüktü ve parmak Yamuktu artik ve üzerine basmam yasak yukarda denilenlere göre nasıl basiliyor ve agrilar nasıl olmuyo anlamadim bana yapmadiklari agri kesici kalmadi ama yine de oldu ve daha iki hafta daha böyle duracak cok sıkıcı yatmak ve ayagimi kipirdatinca bile ağrıyor uyusmalar ayakta yanmalar cabasi

  efsane70@hotmail.com | 13 Ara 2014 , 12:50

  slm hocam benimde ayak kemigim çıkıntısı var agrıyor ameliyattan korkuyom bir akıl verirmisin hocam lütfen

  aykut usta | 18 Oca 2015 , 08:11

  Merhaba iyi günler ben su anda hakkaride askerlik görevimi yerine getiriyormbnm her 2 ayak bas parmagmda yamukluk var ama bu yyürürken veya ayakta çekic parmagimin altina giriyor nerdeyse tedavi olmak istiyorum bana yardimci olun lütfen.

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti