Kategori: Şifalı bitkiler


Badem (badem ağacı)Badem (badem ağacı)


* Çok yerde yetişir. Meyvesi kullanılır.
* Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Acı zehirlidir, içinde zehirli bir glikozit vardır.
* Acı olanında altmış tanesini yetişkin bir insan yerse ölümüne sebep olur. Sabun, krem, esans olarak kullanılır.acı bademde %50, tatlı bademde %65 kadar yağ bulunur. Tatlı bademde e vitamini bulunur.

Badem (badem ağacı) faydaları
* Tatlı bademin içinden tatlı badem yağı çıkarılır. Çocuk kabızlıklarını gidermekte kullanılır.
* Badem ezmesi, lokum, çikolata ve şurup yapıhr,badem subyesi sıcak su ve şekerlerden ibarettir. Yumuşatıcı bir maddedir. Şurubu ve subyesi göğsü yumuşatır. Boğaz ağrılarına, bronşite iyi gelir.
* Acı badem yağını yüze veya vücuda sürüp bir müddet sonra temizlemek cilde iyi gelir,hamile kadınlar düzen li kullanıp uygularlarsa, vücutta meydana gelebilecek deri çatlamalarını önlemiş olurlar.
* Badem, kuru ve şekerle yenilirse öksürüğü ve balgamı keser. Vücut direncini arttırır. İdrar yanmasını önler, yapar. Kulak ağrılarını dindirir. Ekzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Yumurta ile karıştırılıp basur memelerine sürülürse iyi gelir.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/badem-badem-agaci.html
Bu yazı 1.131 defa okunmuş

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti