Kategori: Çocuk sağlığı


Bebeğinizin göz rengi ne olacak?Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyorsanız, size bazı ipuçları verebiliriz. Çünkü gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, basit kalıtım kurallarıyla, bebeğinizin göz rengini doğumdan önce tahmin edebiliyor.

Hem anne hem baba mavi gözlüyse
Mavi rengi belirleyen allel baskın olmadığına göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikişer kopya var demektir. Bu durumda bebek, annesinden de babasından da birer mavi allel katılacak ve gözleri mavi olacaktır.

Ebeveynlerden biri mavi diğeri kahverengi gözlüyse
Gözü kahverengi olan ebeveynin göz rengini belirleyen allerlerden biri kesinlikle kahverengidir. Diğer allelin ise, kahverengi ya da mavi olma olasılığı vardır. Bunu anlamanın bir yolu, o bireyin anne ve babasına yani büyükanne ve büyükbaba adaylarının göz rengine bakmaktır. Büyükanne ve büyükbabadan birinin gözleri maviyse, kendisinde de bir mavi allel var demektir. Bu durumda bebek ya bu mavi alleli ya da kahverengi alleli kalıtabilir.
Öyleyse bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yüzde 50’dir.
Büyükanne ve büyükbabanın gözleri kahverengiyse, bebeğin göz rengini tahmin etmek biraz daha zorlaşır. Varsa, büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerine bakmak gerekir. Biri mavi gözlüyse ailede mavi bir allel var demektir. Bebek bu mavi alleli kalıtırsa mavi gözlü olur. Kahverengi gözlü ebeveynin her iki alleli de kahverengiyse, bir mavi allel kalıtacağı için genlerinde mavi alleli taşır.

Hem anne hem baba kahverengi gözlüyse
Bu durumda, her ebeveyn ya iki kahverengi ya da bir kahverengi bir de mavi allel taşır. Her iki ebeveyn de kahverengi allelden ikişer kopya bulunuyorsa, bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yoktur. Ebeveynlerden birinde allellerin her ikisi de kahverengi, diğerinde allerlerden biri kahverengi diğeri diğeri maviyse, bebek mavi alleli kalıt da, kahverengi maviye göre baskın olduğu için bebek kahverengi gözlü olur. Bebeğin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel taşıması gereklidir. Bebek annesinden ve babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. Böyle bir durumda her bebek için mavi gözlü olma olasılığı yüzde 25’tir.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/bebeginizin-goz-rengi-ne-olacak.html
Bu yazı 42.384 defa okunmuş


   7 Yorum yapılmış “Bebeğinizin göz rengi ne olacak?”

  göz rengi | 17 Şub 2012 , 15:08

  gerçekten bilgilendirici bir yazı teşekkürler

  mabella | 13 Haz 2013 , 00:50

  ben els gozluyum esim k.rengi benim babam msvi gozlu esimin snne ve bsbssi k.rengi goxlu bebegimin gox rengi nasil olur

  selen akemir | 10 Tem 2013 , 14:39

  ben yeşil gözlüyüm eşim mavi gözlü çocuğumuzun göz rengi ne olur yardımcı olabilir misiniz ?

  mkes | 30 Eyl 2013 , 14:56

  selen akdemir;
  kuzenim yeşil gözlü, eşi mavi gözlüydü ve kahverengi gözlü bebekleri oldu..
  yani kimse net bişey soyleyemez..

  Begüm sarı | 06 Ara 2013 , 04:29

  Ben ela gözlüyüm sevgilimin göz rengi siyah evlenince bebegimizin göz rengi ne renk olur

  Bayram kılıç | 17 Haz 2014 , 00:15

  benim gözüm kahve rengi esiminki siyah çocuğumuzun göz rengi ne olur mavi olur mu yadimci olun lutfen

  buse yaprak | 16 Tem 2014 , 12:21

  benim erkek arkadasım mavı gözlü bende kahverengi gözlüyüm cocugumuzun gozlerı ne renk olur?bıde benım baba tarafımın büyükdede (yani babamın babası ) nin gözleri mavi.

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti