Kategori: Diyet


Deri kalınlığı ölçme testiDeri kalınlığı ölçme testi

Bedendeki yağın daha basit ve daha yaygın ölçümü deri kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden kompozisyonunun miktarını belirle­meye yardımcı olmanın en ekonomik ve en kolay yoludur. Eğitimli kişiler, bu özel aleti derinin hemen altında bulunan beden yağı miktarını belirlemek için kullanır­lar. Deri altı yağlan olarak adlandırılan bu yağlar, bedenin tüm ihtiyacının neredeyse yarısını oluşturur. Test etme işlemi genellikle kolun üstü, sırtın altı, karın ve uyluk gibi bedenin çeşitli noktalarındaki deri kalınlığının ölçümünü yap­mayı gerektirir. Bu bölgelerde bulunan deri altı miktarı tüm vücutta buluna­bilen toplam miktarını belirlemeye yardımcı olur. Bu yöntem, birçok sağlık ve fıtness klüpleri, doktor ve diyetisyenlerde mevcuttur ve etkili bir ölçüm yöntemi sunar.

Deri altı yağı, derinin hemen altında bulunur ve vücut yağının yaklaşık yarısını oluşturur. Deri kalınlığı ölçümleri; uyluk, kolun üstü, karın ya da sırttan yapıldığında, bu bölgelerdeki yağ miktarı tüm vücutta bulunan toplam yağ miktarını belirlemeye yardımcı olur.

Beden sıkıştırma testi
Kendi beden yağlarının hızlı ve kolay bir ölçümünü yapmak isteyen bireyler için birkaç başka seçenek daha vardır. Bunlardan birisi de beden sıkıştırma testi olarak bilinen deri kalınlığı ölçme yönteminin basitleştirilmiş bir yöntemidir. Bunu kendi kendinize kolaylıkla yapabilirsiniz. Omuz ve dirsek arasındaki kolda bulu­nan deriyi kavrayın ve belin 2,5 cm altından deriyi yeniden kavrayın. Kas yerine derinin başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırılması gerekir. Tuttuğunuz deri miktarını ölçün. Ölçüm, 2,5 cm’den büyükse bu, fazla beden yağının bir gösterge­si olabilir. Eski slogan “bir inç sıkıştırma” (2,5 cm Ç.N) bu beden sıkıştırma testin­den türetilmiştir.

Bel ölçümü
Ayrıca bel ölçünüze bakarak sağlık riskinizi değerlendirebilirsiniz. Burada vücuttaki orta bölgedeki ya da organları civarındaki fazla yağ miktarını ölçeceksiniz. Kadınlar için 89 cm’den, erkekler için ise 102 cm’den büyük bir bel ölçümü, sağlık statüsüne yönelik bir riski göstermektedir.

Gelecekteki yeni yöntemler
Vücuttaki yağ düzeyini belirleyen yeni yöntemlerin araştırılması ve geliştiril­mesi devam etmektedir. Bu yeni yöntemlerin bazıları banyo tartısına benzer ürün­ler iken diğerleri pahalı donanım gerektirebilir. Seçenek sayısı arttıkça bireyler, bu test etme yöntemlerine daha kolay ulaşabileceklerdir.

Vücut yağı belirleme rehberi
Bu işlemlerin her biri, kişinin vücut yağ yüzdesini verir. Vücut yağ yüzdesine dayanan sağlıklı düzeyleri belirlemek için oluşturulan rehber aşağıdaki gibidir:
NORMAL/SAĞLIKLI FAZLA KİLOLU OBEZ
Kadın %15-%25 %25.1-%29.9 %30′dan büyük
Erkek %10-%20 %20.1-%24.9 %25′den büyük

Herkesin depolamak, ısı yalıtımına yardımcı olmak ve diğer gerekli işlevleri yerine getirmek için vücudunun biraz yağa ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kadınların vücutları erkeklerinkinden yağ içerir; ayrıca kadınlar, erkeklerden daha az kas ve kemiğe sahiptir.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/deri-kalinligi-olcme-testi.html
Bu yazı 2.275 defa okunmuş

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti