Bugun...


Hazır yiyecekler
1950'lerin başlarında, yasal olarak kimyasal madde içeren yiyecekler sofraların ana besini haline geldi. Bugün ise bir Amerikalı, yılda ortalama 68 kilogram katkı maddesi içeren hazır ...

Hazır yiyecekler

1950′lerin başlarında, yasal olarak kimyasal madde içeren yiyecekler sofraların ana besini haline geldi. Bugün ise bir Amerikalı, yılda ortalama 68 kilogram katkı maddesi içeren hazır yiyecek tüketiyor.

Son yüzyılda, yiyeceklerde üç bin çeşitten fazla katkı maddesi kullanıldığı göz önünde bulundurulunca, bu istatis­tik hayret verici bir gerçek olmaktan çıkıyor. Neden bu kadar çok peki? İşte, suni katkı maddeleri içeren hazır yiyecekler için yaygm olarak sunulan dört neden:

1. Üreticiler konserve yapma, kurutma ve dondurma sıra­sında kaybolan lezzeti yeniden yiyeceğe kazandırmak için “lezzet artına” olarak kullanıyorlar.
2. Katkı maddeleri, defalarca paketlenen yiyeceklerin tüketi­lene dek görünümlerini korumak için kullanılıyorlar.
3. Kilo problemi olan tüketicileri ikna etmek için, geleneksel maddelerin yerine “şişmanlatmayan” maddeler kullanılıyor.
4. Birçok gıda ürünü, suni gıdalarla zenginleştirilerek “bol vitaminli” olarak sunuluyor.
Bir uyarı: Son zamanlarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ürünlerin yarattığı toksinler ve kimyasal yüklü yiyecek­lerden arta kalan zehirli maddeler bedende birikiyor. Bu biri­kim de hücrelerde değişikliğe ve kansere neden oluyor.
Bu haber 1880 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
Tavsiye edilen siteler
YUKARI