Kategori: Genel sağlık bilgileri


Hepatit C Tehlikesine DikkatMarmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Avşar, karaciğer kanserinin en önemli nedeni olan Hepatit C’nin hızla arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Avşar, dünyada 300 milyon Hepatit B, 170 milyon civarında da Hepatit C’li hasta bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Avşar, ”Ancak günümüzde çok güvenli bir aşısı bulunması nedeniyle Hepatit B azalırken, Hepatit C hızla artıyor. Bunun en önemli nedeni aşısının olmaması” dedi.

Türkiye’de 1 milyona yakın Hepatit C’li bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Avşar, hastalığın ve cinsel yol dışında ortak iğne kullanımı ve anneden çocuğa geçebildiğini anlattı.

Diyaliz ve kan hastaları ile uyuşturucu bağımlılarının risk grubunu oluşturduğunu dile getiren Prof. Dr. Avşar, madde kullananların yüzde 30-57, hayat kadınlarının da yüzde 4-5′inde hastalığın görüldüğünü kaydetti.

Hastalığın AIDS’ten daha bulaşıcı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Avşar, ”Ölümcül bir hastalık olan Hepatit C, karaciğer kanserinin en önemli nedeni. Çok sinsi ilerliyor ve yüzde 80 oranında kronikleşiyor. Ve bunların 4′te 1′inde siroz meydana geliyor. Siroz olanların yüzde 3′ü de kanser oluyor” diye konuştu.

Hepatit C hastası ile aynı evde yaşamanın bazı riskleri bulunduğunu da anlatan Prof. Dr. Avşar, ”Ortak fırçası, tırnak makası ya da jilet kullanımının bulaşıcılığı artırdığına ilişkin yayınlar var” dedi.

Prof. Dr. Erol Avşar, hastalığın en önemli nedeninin batı ülkelerinde uyuşturucu ve seks, gelişmemiş ülkelerde de taranmamış kan ürünleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

”Hastalık, bitkinlik, yorgunluk gibi tipik belirtiler veriyor. Bu nedenle risk grubundakilerin tarama yaptırması şart. Şu an ilaçla yapılıyor. Yeni ilaçlarla 2 hastadan 1′ini edebiliyoruz. Tedavi süresi 1 yıl sürüyor. Hastayı 1 yıl da ilaçsız olarak takip ediyoruz.”

Diş hekimi, doktor gibi meslek grubundakilere el yıkama, eldiven ve gözlük kullanmayı öneren Prof. Dr. Avşar, hastalığın Türkiye’de değişik kampanyalarla halka iyi anlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/hepatit-c-tehlikesine-dikkat.html
Bu yazı 1.158 defa okunmuş


   1 Yorum yapılmış “Hepatit C Tehlikesine Dikkat”

    Pelin Klavins Ozgen | 21 Ağu 2010 , 08:23

    Bu yorumu, hepatit C hastasi kisiler icin yapmak ihtiyaci duydum. Zira yazida gayet yanlis bilgiler ve genellemeler yapilmis. Yazinin yazim tarihini bilmiyorum ama yazan kisinin bir profesor olmasi da cok sasirtici. Birincisi hepatit C’ nin cinsel yolla gecme olasiligi % 1 den DUSUKTUR. Hepatit C Amerika’ da cinsel yolla gecen hastaliklar arasinda SAYILMAMAKTADIR. Ben Amerika’ da tedaviye gittigimde, doktorlarin cinsel hayatimla ilgili hicbir soru sorulmamistir. Esimden gecebilir mi sorusuna da cok cok dusuk bir ihtimal cevabini aldim. Esimin kaninda hicbir hepatit C, B bulgusu yok, 6 yil korunmasiz cinsel hayatimiza ragmen ona gecmemistir. Doktorlarin tafsiyesi sadece hijyene onem vermemiz bu kadar. Ikincisi Uyusturucu ortak igne kullanimi kanin kanla buyuk oranda direk temasi ile gecmesi en yuksek bulasma nedenidir. Diyaliz hastalari, 1972 den once kan nakli yapilmis kisiler ve bunlarin cocuklari, ozellikle saglik calisanlari en riskli gruptur. Hayat kadinlari diye bir tanim yapmak cok cahilce bir aciklama. Hayat kadinlarinin uyusturucu kullanmalari sonucu olabilir desek daha yerinde olurdu. Sayin doktor bey hemsireniz, hasta bakicilariniz hastane gorevlileri hayat kadinlarindan daha cok riskli gruptatir. Tedavisi kolay ve mumkundur. Cok iyi bir diyet ve alternatif saglik programlariyla gayet kontrol altinda tutulabilir bir hastaliktir.

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti