Kategori: Kalp sağlığı


Kalp ameliyatı ve sonrasıKalp ameliyatı ve sonrası

Hastanedeki ilk gün nasıl geçiyor ?
Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatış işlemleri önceden yaptırmış hastalara kan, idrar tahlilleri, EKG, solunum fonksiyon testi ve röntgen filmi gibi tetkikler yapılır. Doktor hastayı yatağında muayene eder. Ameliyat öncesi anestezi değerlendirmesi de hastanın yatağında yapılır. Ameliyat ve yoğun bakım konusunda doktorlar hastayı bilgilendirir. Ameliyat öncesinde hasta tıraş edilir. Koroner ameliyatları için boyundan ayak ucuna kadar cinsel bölge ve kollar dahil tıraş edilirken, kapak ameliyatları için boyundan dizlere kadar tıraş edilmesi yeterlidir. Damar ameliyatları için göbekten ayak uçlarına kadar tıraş edilir. Tıraş sonrası duş yaptırılır ve hastanın vücuduna pudra veya losyon sürülür. Doktor tarafından başka şekilde belirtilmediyse ameliyattan önceki akşam saat 24′ten itibaren kesinlikle bir şey yenmemelidir. Ayrıca hastaya bağırsak temizliği için ilaç verilmesi veya lavman yapılması gerekebilir. Hastaya gece rahat uyuyabilmesi için sakinleştirici Haç verilir.

Kişi ne kadar ameliyatta kalır ?
Ameliyat süresi hastanın durumuna, seçilen cerrahi yönteme ve eşlik eden diğer cerrahi müdahalelere (kalp kapak hastalığı, tıkalı/daralmış boyun damarına müdahale gibi) göre ortalama olarak 2- 4 saat arasında değişir.

Bypass ameliyatı yapılması riskli kişiler var mı ? Kimler ?
Normal koşullarda bir bypass ameliyatında ölüm riski % 0.5-2 arasında değişir. Bazı hastalarda bu risk artar. Daha önce miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) geçirilmesi, daha önceden geçirilmiş kalp ameliyatı, kalbin kasılma ve gevşeme fonksiyonlarında bozukluk, çok ince çaplı ve birçok darlık içeren koroner arterler, böbrek, karaciğer, akciğer fonksiyon bozuklukları, ileri yaş, şeker hastalığı, pıhtılaşma bozuklukları gibi problemler ameliyat riskini az veya çok arttırırlar. Hastaları bu açıdan daha objektif olarak değerlendirmek amacıyla çeşitli “Risk Skorları” geliştirilmiştir. Bu skorlamalarda hastaya ait her önemli faktör bir tabloda işaretlenerek toplam ağırlıklı risk değerleri hesaplanmaktadır. Günümüzde birçok merkez, bu skorlarlamaları kullanmaktadır. Örneğin, şu anda en yaygın kullanılan skor-lama sistemi “Euroscore” dur.

Bypass’da kaç damar değiştirilebilir ?
Bazen greft olarak kullanılan tek bir damar aynı koroner arterde birkaç darlığı birden veya farklı dalları bypass etmek için kullanılabilmektedir. Bu teknik kullanıldığı takdirde 5-7 damara kadar bypass yapılabilmektedir. Ancak, genel olarak bypass yapılan damar sayısı 2-4 arasında değişmektedir.

Hasta ne kadar hastanede yatar ?
Yine kullanılan ameliyat yöntemine göre değişmek üzere hastalar ameliyattan sonra 5-7 gün içinde taburcu edilebilmektedirler (yoğun bakımda kalış süresi bir veya iki gündür).

Ağrısı, acısı olur mu ?
Ameliyata bağlı olarak keşi yerlerinde ve sırtta geçici ağrılar olabilir. Bu ağrılar genellikle ağrı kesiciye yanıt verirler. Bunun dışında, bazı hastalarda göğüsten çıkartılan damar nedeniyle göğüs kemiğinin sol veya sağ kısmında ve damar çıkartılan bacakta diz altından itibaren uyuşma, karıncalanma olabilir.

Değişen damarlar vücudun nerelerinden alınıp kalbe gidiyor ?
Bypass amacıyla kullanılacak damar vücudun değişik yerlerinden çıkartılabilir. En çok kullanılan göğüs içi arteri (internal mammariyal arter) damarlarıdır, ikinci sıklıkta bacaktan çıkartılan toplardamar (safen veni) kullanılır.

Bunların dışında koldan (radiyal arter), mideden (gastroepiploik arter), karın adalesinden (epigastrik arter) çıkartılan atardamarlar da kullanılabilir.

Seyrek olarak kullanılabilecek başka atardamarlar da vardır.
Bu damarların çıkartılması, ilgili organların beslenmesini bozmaz. Hangi vaka ve damar için hangi greftin kullanılacağına cerrah karar verir.

Ameliyat sonrası yaşam
Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma süresi ortalama 1-3 gün arasındadır. Hastanede kalma süresi ise hastalığın seyri ve iyileşme durumuna göre 4-10 gün arasında değişir

Ameliyat günü neler olur ?

Ameliyat saati geldiğinde hastanın eğer varsa gözlükleri, takma dişleri ve diğer protezleri, iç çamaşırları ve ziynet eşyaları çıkartılarak yakınlarına teslim edilir. Hasta özel bir gömlek giydirilerek sedyeye alınır ve ameliyathaneye götürülür. Hasta yakınları da kafeterya veya lobide bekleyerek ameliyatla ilgili bilgi alabilirler. Hastanın ameliyathanede geçirdiği sürenin tamamı ameliyat süresi olmayıp öncesi ve sonrasındaki hazırlık sürelerini de içermektedir.

Ameliyat sonrası yaşam nasıldır ?
Hasta ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınır. Anestetik ilaçların etkisi altındaki hastalar uyansalar bile başlangıçta ellerini, ayaklarını oynatamayabilirler. Bu kısa sürede düzelir. Etraftaki birçok cihaz ve alarm sesleriyle hasta kendisini alışkın olmadığı bir ortamda hissedebilir. Bu aşamada hasta, hemşireler tarafından bilgilendirilir ve sakin olması yönünde telkinde bulunulur.

Ameliyat öncesinde ilaçları vermek için damar yollan ve kataterlcr yerleştirilecektir. Yine hasta uyandığında göğsünde tüpler olacaktır. Bunlar yoğun bakımdan çıkmadan Önce çıkarılır. Bu dönemde hastanın ağrı duymaması için ilaçlar verilir. Eğer ağrısı olursa hemşireye bildirmesi tavsiye edilir. Ameliyat öncesinde takılan sonda ile hastanın ayağa kalkmadan idrarını yapması sağlanacak ve böbrek fonksiyonları da takip altında olacaktır. Yoğun bakımda kalma süresi ortalama 1 – 3 gün arasındadır. Ancak herkesin hastalığı, iyileşme süresi ve tedaviye cevabı değişebilmektedir.

Sürekli faaliyet içinde olan, ışıkların yandığı ortamda hasta zaman kavramını kaybedebilir.
Özellikle geceleri zihin bulanıklığı ve sıkıntı hissedebilir, buna hazırlıklı olmaları gerekir. Bu durum geçicidir, özellikle de hasta odaya çıktığında hızla düzelir. Odada dinlendikçe normal uyku alışkanlığına tekrar döner ve halsizlik de ortadan kaybolur.

Odaya çıktıktan sonra yaşam nasıl olur ?
Hastanın ilk hareketleri yatak içerisinde ayaklarını toplayıp uzatma şeklinde olacaktır. Artık sondası da olmadığı için tuvalete gitmesi gerekir. Göğüs kemiğine yük vermemeye ve göğsü germemeye çalışmak önemlidir. Çünkü göğüs kemiğini çelik teller tutmaktadır. Bunun için özellikle ilk günler hastanın yan yatması, yatıp kalkışlarında yanındakilerden yardım istemesi gerekmektedir. Yataktan kalkarken iki koluna da eşit yük vererek doğrulup yatakta dik oturması, yavaş hareketlerle bacaklarını yataktan sarkıtıp, birkaç dakika böylece dinlendikten sonra yataktan yavaşça kalkması gerekir. Ani kalktığında hastanın başı dönebilir ve dengesini kaybedebilir. Yakın koltuk ve sandalyeye geçmek için, birkaç dakika dinlendikten sonra ayağa kalkmak en güvenlisidir. Başlangıçta kısa olan yürüyüş mesafeleri hasta kendini iyi hissettikçe artacaktır. Hastanın yürürken dik durması, ağrıyı azaltmak için öne eğilmemesi gerekir. Ağrı varsa hemşireye bildirmesi şarttır.

İlk günlerden sonra yastık destekli hafif yan yatabilir. Özellikle kilolu, yaşlı ve şeker hastalarında yatak yaralarını önlemek için hastanın arada bir kalkması ve sırtını yataktan kaldırması gerekmektedir. Eğer hastanın ayaklarında şişlik oluyorsa, ayaklarını koltuk yüksekliğine kaldıracak şekilde, altına destek koyarak uzatabilir.

Kalbine kan dönüşüne yardımcı olması ve bacaklarında şişlik oluşmaması için varis çorabı kullanması Önerilir. Doktor uygun çorabı hastaya reçete edecektir. Çorapların aşağı doğru kayarak toplanmasına izin verilmemelidir. Bu, bacaktaki toplardamarların kan dolaşımına engel olur. Gece yatarken çıkardığı çorabı sabah yataktan kalkmadan tekrar giymeli ve çorap varken kaymamak için mutlaka terlikle yürümelidir. Varis çorabını ameliyattan sonra 6 -8 hafta kullanması gerekebilir.

Ameliyat sonrasında derin nefes alma egzersizleri yapmak, öksürüp balgam çıkarmaya çalışmak hastanın çabuk iyileşmesi için önemlidir. Öksürmenin, ameliyat yerine bir zararı yoktur. Bu sayede hasta ameliyat nedeniyle akciğerlerinde biriken salgılan atmış olur. Hava.yolları temizlenecek, akciğerdeki hava kesecikleri açılacak, bu da muhtemel akciğer enfeksiyonlarını önleyecektir. Bol su içmek veya sıvı almak kolay balgam çıkarma ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olacaktır.
Ağrı ve rahatsızlık duydukları için öksürmekte zorlanan hastaların göğüslerine küçük bir yastıkla destek yaparak öksürmeye çalışmaları sağlanabilir.

Ameliyat sonrası her hastada terleme ve ateş olabilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla bu sıkıntılar kontrol altına alınabilir ve 3- 4 gün içinde tamamen geçebilir.

İlk günlerde hasta yumuşak bir bez veya süngerle vücudunu silebilir. Ameliyat yeri kuruyup kabuk bağladıktan sonra hasta yanında biri olmak şartıyla sabun veya vücut şampuanları ile ılık suda duş şeklinde banyo yapabilir. Şeker hastaları hariç hastaların hızla iyileşmeleri için ilk 1 ayda yiyeceklerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak tansiyonu yüksek olan veya doktoru tarafından önerilen hastaların az tuzlu yemeleri gereklidir. Küçük porsiyonlarda, sık aralıklarla yemek ve dengeli beslenmeye özen göstermek, iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk, can sıkıntısı, uykudan yüksekten düşüyormuş gibi aniden sıçrayarak uyanma, sinirlilik, tahammülsüzlük, kolay duygulanma, konsantrasyon
bozukluğu, olayları dışarıdan izleme ve algılamada zorlanma gibi şikayetler olabilir. Bunlar anestetik ilaçlara ve yaşanan strese bağlıdır. Çoğunlukla 4-6 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gerekirse doktor bazı ilaçlarla yardımcı olur.

Odaya ziyaret saatlerinde ziyaretçi kabul edilebilir. Ancak ziyaretçilerin kalabalık olmamasına edin ve ziyaretin kısa sürede bitmesini sağlayın.

Hastanede kalma süresi, hastalığın seyri ve iyileşme durumuna göre 4-10 gün arasında değişmektedir. Hastaneden çıkmadan önce geçici kalp pili telleri alınır, ilaçlar reçete edilir, hasta evdeki yaşantısı konusunda bilgilendirilir. Ayrıca kontrole geleceği tarih bildirilir ve kontrol sırasında yaptırılacak tetkikler için istek formları doldurulur. Raporu da içeren hasta çıkış raporu (epikriz) hastaneden çıkmadan hastaya teslim edilir.

Hastaneden çıktıktan sonra yapmaması gereken şeyler var mı ?
Göğüs kemiği kesilerek yapılan operasyonlarda en önemli hususlardan biri, yaklaşık iki ay süresince hastanın sırtüstü yatması ve yatakta yana dönmemesidir.
Bacaktan damar çıkartıldı ise ve doktor varis çorabı önerdi ise bu çorabın tarife uygun bir şekilde her gün giyilmesi (genellikle 6-8 hafta süreyle) önemlidir.
İlk haftalarda ağır yük taşımamak gerekir.
İlk 10 gün ziyaretçi kabul edilmemesi hasta için tercih edilecek bir önlem olmalıdır.

Ameliyatlı hasta, işine ne zaman dönebilir, istediği sporu yapabilir mi, cinsel hayatı normale dönebilir mi? İstediği yemeği yiyebilir mi ?
Yönteme ve hastanın durumuna göre değişmek üzere normal hayata geçiş belli bir süre alacaktır. Bu süreler hekim tarafından hastaya ameliyattan sonra söylenir.
Genel olarak, bayanlar 6-8 haftadan önce ev işleri ve çocuk bakımı gibi konularda tam sorumluluk almamalıdır.

Hafif tempolu işlerde çalışanlar 6′ncı haftadan sonra günde 4 saati geçmemek kaydı ile çalışabilirler. Ağır işlerde çalışanlar 3 ay sonra işlerine dönebilirler. 6-8 hafta sonra araba kullanmaya başlanabilir.
Başarılı bir ameliyat sonrasında hastanın cinsel hayatında bir problem olmaması beklenir. Ancak, ilk 4-6 hafta cinsel ilişkinin kısıtlı olması önerilir.
Hızlı bir iyileşme için, ilk günlerde (şeker hastalığı dışında) özel bir diyet kullanmamak daha uygundur. İlk kontrolden sonra kardiyolog veya diyetisyen tarafından diyet uygulamalarına başlanacaktır.
Taburcu olduktan 15 gün sonra hasta sokakta düz yolda yürüyüş yapmaya başlayabilir.
Yürüyüş mesafesi 4. hafta sonunda 1.5 km (30 dk), 6. hafta sonunda 2 km (45 dk.) ve 8. hafta sonunda 3 km (60 dk.) olmalıdır.
Aşırı sıcak ve soğuktan, ayrıca rüzgara karşı yürümekten sakınmak gerekir.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/kalp-ameliyati-ve-sonrasi.html
Bu yazı 47.942 defa okunmuş


   16 Yorum yapılmış “Kalp ameliyatı ve sonrası”

  Sadık Özdemir | 30 Ağu 2010 , 13:52

  Bu tür bilgilendirmeler topluma çok faydalı emeği geçenlere teşekkür ederim.ben kendimde bypass ameliyatı oldum.yazılanlar harfiyan doğru.ben sigara içmiyordum çok şükür çabuk iyileştim sigara bir felaket bunu insan yogun bakımda anlıyor sigara içenlerin ızdırabı çok büyük yogun bakımda

  uğur Arat | 11 Ara 2010 , 20:43

  yukarda yazılanlar harfien doğrudur bende kalbimden bir bıçak yediğim için açık kalp ameliyatı oldum sigara uzun donbem kullandığım için ameliyat sonrası öksürükte problemlerim oldu ama şimdik iyileşme sürecindeyim çok şükür 1 hafta oldu ameliyat olalı bir tek kemiklerden yana şikayetim var oda yatıp kalkarken olan şikayetler sigarayı mecburen bıraktım ve bu ay en sevindiğim olaylar 1 yaşamda olmam 2 sigarayı bırakmam 3 alkolden kurtlulmam 4 yaşama her zamankinden daha fazla sarılmam

  gülcan tsvl | 01 Oca 2011 , 05:01

  bende açık kalp ameliyatı oldum 2kapak değişti 2si tamir edildi bir de baypas hepsi blrden çıktı aradan sigara hızlandırdı arkadaşın dediği gibi yoğunbakımdan zor çıktım sigara beni lç diyor bifırt çek zor durum direniyorumşilik

  ilker krb | 30 Oca 2011 , 19:17

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yoğun bakımda kalma süresi 3 gün deniyor maksimum, benimde kardeşim ameliyat oldu 5.5 gündür yoğun bakımda. Bilinci yarı açık arada mantıklı şeyler söylüyor arada saçma sapan şeyler. Ayrıca ayaklarını, kollarını oynatıyor ama istemli mi yapıyor yoksa istemeden mi bilmiyoruz, gözlerini açamadı hala. Dün nasılsa bugünkü halide aynı. Doktorlar iyileşcek diyor zamanla, daha önce başına benzer bir durum gelen var mı acaba? Cevaplarınız çok önemli benim ve ailem için, şimdiden teşekkürler.

  ilker krb | 01 Şub 2011 , 19:16

  Kardeşim bugün yoğun bakımdan çıktı odasına yerleştirdiler =) 2 gün evvel gözünü açmıştı, ilaçların etkisi herhalde hala konuşması yavaş yavaş. Ama her geçen an daha da açılıyor. Taburcu olduğundada burraya yazarım inş, benzer durumda hastası olan olursa belki onlarında içi ferahlar biraz ilerde bu yazıları okurlarsa. Çok korktuk ama iyi çok şükür =)

  Recep GÖKÇE | 19 Tem 2011 , 16:26

  Merhaba benim dedem 1.5 yıl önce kalpkapakçığı değişmişti.comidin ilacı kullanıyor.
  yapılan kan tahlillerinde 2.50-3.50 arasıda olması gereken değer 3.54 çıktı.Yine bugün yaptırdığımız ekokardiyografi sonuçlarını aynen yazıyorum;
  1- sol ventrikülde genişleme,hipertrofi ve diastolikrelaksasyon bozukluğu,
  2-aortik pozisyonda mekanik prostatik kapak,
  3-aort yetersizliği (1-2 santral)
  4-aort kökü ve asendan aortada dilatasyon,
  5-ana pulmoner arerde genişleme.
  NOT: aort yetersizliği olması nedeni ile prostatik kapak fonksiyonlarının TEE ile değerlendirilmesi uygundur..

  Yorum yaparsanız sevinirim,teşekkürler…

  OLCAY ERTUNA | 27 Tem 2011 , 20:56

  20.6. da ameliyattan çıktım. 4 damar değişti. Yaşım da 40.
  1.5 gün yoğun bakım ve 4 gün Servis te kaldıktan sonra taburcu oldum.
  Balgam çıkartmak bazen eziyet ve ızdırap verici, doktorun verdiği 1 şurup balgam ile ilgili. Gün geçtikçe azalıyor…… Zor olan sağ bacağım. Boydan boya kesik içinde. Yürürken ilk 10 adım eziyet. Varis çorabı kullanıyorum. Yarın da kiraladığım hastane yatağı gelicek. Bu ameliyatı geçirenler mutlaka tedarik etmeli. Yastık beslemesiyle olmuyor. 2 ay kolay değil.

  h.fehmi gülsüner | 15 Eyl 2011 , 14:25

  iyi günler yaklaşık 2ay önce ankarada başarılı bypas oldum 3 damar değişti.5.gün taburcu oldum.taburcu olurken maalesef bazı komlikasyonların olabileceğini buna hazırlıklı ve tedbirli olmamızı söyleyip ikaz etmediler.5 gün sonra nefesdarlığı ve dayanılmaz ağrılarla doktoruma başvurdum kalp yetmezliği ve akciğerde sutoplaması teşhisiyle 3 gün tedaviden sonra tedbir amaçlı olarak bt.için sdü.sine sevk edildim.çekilen b.tomoğrafi de akciğerimde su toplandığını fakat kanama riskinden dolayı suyu alamıyacaklarını söyleyip 15 gün yatırdılar bu 15 günde 10 kiloverip yürüyemez hale geldim ankarada kontrol olmak için taburcu oldum.başvurduğum güven hastanesinde ısparta sdü.de15 günde alınamayan sıvı sadece 2 saat içinde alınıp sağlıma kavuştum.c.allah bütün hastalara acil şifalar ihsan etsin. bu arada dr haldun karagöz ve ekibine sonsuz teşekkürler.

  Ahmet | 01 Şub 2012 , 18:50

  Babam da kalp ameliyatından sonra midesinde gastirit ve mide hazımsızlığı ortaya çıktı doktorlara da gösterdik ama ne olduğunu anlayamadık. Bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olsun lütfen.

  fevzi koç | 02 Nis 2012 , 00:29

  fevzi koç 31 .03.2012 hocalarıma bir soru soracam cevap verirlerse sevinecem ) 21 sene evvel bir baypas oldum şimdi ise baypaslar bozuldu beş tane stent takıldı onlarda tıkanmak üzere. şimdı ise soracağım sorum ikinci bir baypas olabirmi teşekkür ederim. fevzi koç

  Gülhan | 03 Nis 2013 , 23:37

  Bypass ameliyatı olmuş bir hastanın,ameliyattan yaklaşık 2 sene sonra bitkisel tedaviye başvurması sakıncalımı.Hasta diyabetli.

  begüm yılmz | 19 Ağu 2013 , 15:41

  bypass ameliyatı sonrası 2 ay geçmesine rağmen göğüs kemiğinin ilk başlangıç kemiği kaynamamış. (yani boğazımızın tam aşağısındaki ortadaki kabarık kemik )
  ne yapılması gerekiyor ? kaynamaz ise ne olacak ?

  emel bayazit | 10 Tem 2014 , 01:39

  merhaba herkese geçmiş olsun önce , benim halam kalp krizi geçirerek acilen açık kalp ameliyatına alındı.Suan 21 gün oldu hala yoğun bakımda,kalbiyle ilgili bir sıkıntısı kalmadı ama böbrekleri ve cigerleriyle ilgili sıkıntılar başladı .Bekliyoruz doktor uzun bir süreç olacağını söylüyor bizde bekliyoruz.halam daha 40 yaşında sizlerden dua etmenizi rica ediyorum.

  melek | 25 Ağu 2014 , 12:02

  arkadsım 16 yasında beynın kotu huylu tımor var dun kalp amelıyatı oldu amelıyat sırasında 1 kere kalbı durmus amelıyattan sonra kalbım sıkısıyor dıyerek tekrar yogum bakıma alında tekrar kalbı durmus eletırosokla hayata geldı su an bılıncı kapalı bı vazıyette yatıyor sızce o ölecek mı?

  HASAN ÇETİN | 27 Ağu 2014 , 01:12

  Benim babam bypass oldu ama damarlari degismedi yani degistirilemedi hastahaneden cikalida bir hafta oldu ama hala çok ağrisi var ve agri kesiciler fayda etmiyor ameliyata giren doktoruda suan burda yok hastahaneye gittik sadece ilac degistirip geri gonderdiler suan basinda nobet tutuyorum uyku denilen hic birsey kalmadi adamda lutfen yardimci olun…

  Erkan | 18 Kas 2014 , 16:35

  Ben heni ameliyat oldum 2 gun önce taburcu oldum ve cok acı cekiyorum 3tane damarım değişti allah herkesin yardımcısı olsun

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti