Bugun...


Kemikler için en iyi yiyecekler: sebze ve meyveler
Yeşil sebzeler, fasulyeler, tofu, susam ve hatta portakalda, süt ürünlerinden kaynaklanan problemler olmaksızın kullanıla­bilecek bol miktarda kalsiyum vardır. Hayvansal ürünler, sod­yum, şeker ve kafeinin fazla ...

Kemikler için en iyi yiyecekler: sebze ve meyveler

Yeşil sebzeler, fasulyeler, tofu, susam ve hatta portakalda, süt ürünlerinden kaynaklanan problemler olmaksızın kullanıla­bilecek bol miktarda kalsiyum vardır. Hayvansal ürünler, sod­yum, şeker ve kafeinin fazla olduğu bir diyet uygulamadığınız takdirde, kalsiyumu vücudunuzda daha iyi muhafaza edece­ğinizi ve o kadar fazla bir miktara da ihtiyacınız kalmaya­cağını unutmayın.
Çoğu yeşil sebzedeki kalsiyum emilimi oranı yüzde 50′nin üstündeyken, sütte bu oran yüzde 32′dir. Ayrıca, hayvansal protein idrarla kalsiyumun atılmasına yol açtığından, sebzeden gelen kalsiyumun tutulma oranı daha yüksektir. Bütün yeşil sebzeler kalsiyum açısından zengindir.

Amerikalıların “tavuk ve makarna” tarzındaki diyeti kalsi­yum açısından önemli ölçüde fakirdir. Bu yüzden, mineral açısından fakir olan bu diyete kalsiyum kaynağı olarak süt eklemek yüzeysel bir fayda sağlar. Yine de diyette hiç kalsi­yum olmamasından iyidir. Bununla birlikte, bu tarz diyette kalsiyumdan çok fazlası eksiktir. İnek sütünün bu kadar önemli bir kalsiyum kaynağı olarak kabul edilmesinin tek sebebi, Amerikan diyetinin, kalsiyum içermeyen hayvansal ürünlere, işlenmiş tahıllara ve şekere dayanmasıdır.

Yeterli miktarda rafine edilmemiş bitkisel gıda içeren sağ­lıklı bir diyet, süt olmaksızın gerekli miktarda kalsiyuma sahip olur. Sebze ve meyveler kemikleri güçlendirir. Araştırmacılar, bol sebze ve meyve yiyenlerin kemiklerinin daha yoğun olduğunu bulmuşlardır. Bu araştırmacılar, sebze ve meyvele­rin sadece kemik sağlığı açısından önemli olan potasyum, magnezyum, kalsiyum ve diğer besinler açısından zengin olmakla kalmayıp, alkalin oldukları ve asit üretmedikleri için idrarla kalsiyum kaybına da neden olmadıkları sonucuna var­mışlardır. Yeşil sebzelerin kalça kırıklarını azaltmada özellikle güçlü bir etkisi vardır; çünkü sadece kalsiyum açısından değil, kemik sağlığı için önemli olan K vitamini gibi diğer besinler açısından da zengindirler.
Bu haber 19236 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
Tavsiye edilen siteler
YUKARI