Kategori: Sağlık haberleri


Kene – kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı – kene ısırığıKene – kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı – kene ısırığı

Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım’da, sonra 1956 yılında Kongo’da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır.

Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

Virüs ile bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

kene,sağlık

Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sinekler gibi hemen sokup kısa sürede kan emişini bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkartmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışmalı ya da bir kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.

kene,sağlık

Hastalık oluşması ve bulguları:
Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir. Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.

Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.
İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
Ağır olgularda , karaciğer, , yetmezlikleri oluşabilir.

Tedavi: Diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı olmayıp daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır.
Erken dönemde başlanılan destek daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanılan ve ağır seyredebilen hastalık öldürücü olabilmektedir.
Hastalığa karşı aşı çalışması yürütülmekle birlikte henüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir.

Korunma:
Hastalık, kenelerin sokması sonrası salgıladıkları sıvıyla, kenelerin çıkartılırken ezilmesi sonucu çıkan sıvı ve kanıyla veya kene sokması sonucu virüsü alıp hasta olmuş hayvanların kan ve salgıları ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle:
Mera ve meskenlerde yerleşik keneler kan emerek beslenirler. Hayvanları kenelerden uzak tutarak kenelerin yayılmaları engellenmelidir.

Yeşil ve piknik alanlarına gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır.

Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık
sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.
Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde keneyi çıkartmak için fazla zorlamamalı, halk arasında yaygın olduğu şekliyle sigara veya kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya diğer kimyasal maddeler uygulanmamalıdır. Bu maddeler kenenin daha erken aşamada kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.

Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde eldiven takarak ve bir cımbız ile kene vücuda yapışık ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola sallanarak bir vida gibi çıkartılmalı veya bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.
Hasta kişiler ile temasta vücut sıvıları aracılığıyla bulaşma olabileceği unutulmamalıdır.

Artık piknik yapmak da riskli hale geldi.
Kenelerle karşılaşmamanız dileğiyle,

Dr. Murat FIRAT
Halk Sağlığı Uzmanıhttp://www.saglikbilgisi.gen.tr/kirim-kongo-kanamalari-atesi-hastaligi-kene-isirigi.html
Bu yazı 55.030 defa okunmuş


   28 Yorum yapılmış “Kene – kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı – kene ısırığı”

  kübra | 27 Kas 2007 , 17:21

  çok igrenç hayvanlar

  esref dumanikara | 11 Oca 2008 , 05:05

  efendim benim bildigim kadariyle bu keneler kisin pek bulunmuyor yani daha cok yazin dikkat etmemiz gerekir herhalde yanliisim varsa lutfen duzeltin bu konuda bilgi almak istiyorum yani kisinda kene vakasi mevcutmudur

  saygilarimla

  ceyda arslan | 11 Eki 2008 , 18:04

  insan görünce tüğleri ürperiyor

  tahsin | 04 Haz 2009 , 10:19

  Arkadaşlar yazın görüldüğü gibi kışında görülme imkanı var bu hayvan sadece yazın acıkmıyor kışın da acıkıyor sadece yazın daha çok duyulmasının nedeni bizim kışın evde yazın ise sürekli ormanlık alanlara gitmemizden kaynaklanıyor :)

  eLvan bozkurt | 06 Haz 2009 , 18:02

  Sayın hocam ben keneden çok korkuyorum halisülasyonlar görmeye başladım gecenin bir yarısı saat 4 suları etim kızarmış bende çığlık attım delirdim ağladım intihar ediyordum nerdeyse İzmir’de kene olur mu azıma kadar kapatıyorum evin içinde İzmir’de kene olur mu genelde nerelerde bulunur ilginize.

  ilayda | 06 Haz 2009 , 18:50

  Keneler kanı emen bir hayvandırlar. O yüzden pikniye gittiğinizde kenelerden uzak durun bunu asla unutmayın. Bu yazıtı okuyup bilgi edinebilirsiniz.

  menekşe | 14 Haz 2009 , 18:21

  Bu kenelerden kurtuluşumuz yokmu insan tatil yaparken bile kene burda varsa diye rahatça tatil yapamıyor.

  serap dursun | 19 Haz 2009 , 13:23

  Yani kene ısırığında hiç bir müdehale etmeden doktora gidildiğinde herhangi bir problem olmuyor öyle mi?

  Mehmet Mır | 25 Haz 2009 , 09:39

  piknik ve dinlenme tesisleri vs gibi yerler son 2.3 yıldan beri sırf bu kırım kango kanamalı atesi dedikleri (gene) den dolayı iş yapamaz hala geldiler.
  acil bir care bulunması lazım bence ki halende gerekli yerler ne ilaclanıyor nede koruma altına alınıyor

  h yantut | 22 Tem 2009 , 14:03

  Kene ısırdıktan sonra hastalığın bulştığını yada bulaşmadığını nasıl anlayabiliriz.bilinçli insanlar tarafından çıkarılan kene yinede hastalık bulaştırır mı?

  zeynep uslu | 23 Nis 2010 , 20:17

  verdiğiniz bilgiler için çok tesekkür ederim proje ödevimde çok yardımcı oldunuz.

  volkan güler | 27 Nis 2010 , 21:44

  kene isirdikdikdan iki üc gün sonrada kizariklik ve sisme olurmu tesekkürler

  mehmet aslan | 28 May 2010 , 13:18

  ben ,bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu.

  badoo | 07 Eyl 2010 , 03:40

  Tşk edrm yazan bizleri bilgilendiren arkadaşa .Tedbiri düşürmemek lazım korunmanın yollarınıda yazmışlar okumanızı tavsiye ederim

  izmir çetesi | 16 Şub 2011 , 12:34

  çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkür ederim

  Leyla | 07 Eki 2011 , 16:41

  vermiş oldğunuz Saglik bilgileri için teşekkür ederim.

  Ahmet Aka | 28 Oca 2012 , 19:41

  Paylaşım için çok tşk ederim…Elinize sağlık..

  paprika | 22 Mar 2012 , 12:34

  çok sevilen evcil hayvanlarımızın kotrollarını dert başımıza gelmeden evvel yapabilirsek birşeyleri engelleyebileceğimize inanıyorum. köpeğimin kaşınması dikkatimi çekip kontrol edinceye kadar biraz geç kaldığımı gördüm. hemen tedbirimi aldım ama, kulağındaki paraziti galiba tedbirsiz çektim. üst taraftaki yazıya göre *damla şeklindeki ilacı hemen kullandım* köpeğimi gözlem altında tutuyorum. bu yazıdan faydalanmamızıo sağlayanlara minnettarım. teşekkürler ve başarılar…

  berkay çalışkan | 29 May 2012 , 21:02

  bende bi kene ısırığı var galiba yanlarında kırmızılık yok ucu beyaz çok az ama gerisi siyah kene midir?

  gamze güzel | 02 May 2013 , 18:59

  arkadaşların söylediklerine katılıyorum bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler bu sayede ödevimi yapmış oldum bu bilgilerle sağlığımızı koruyabiliriz bu bilgileri bizlere verdiğiniz için teşekkür ederiz

  ali | 11 Ağu 2013 , 05:26

  çok sevilen evcil hayvanlarımızın kotrollarını dert başımıza gelmeden evvel yapabilirsek birşeyleri engelleyebileceğimize inanıyorum. köpeğimin kaşınması dikkatimi çekip kontrol edinceye kadar biraz geç kaldığımı gördüm. hemen tedbirimi aldım ama, kulağındaki paraziti galiba tedbirsiz çektim. üst taraftaki yazıya göre *damla şeklindeki ilacı hemen kullandım* köpeğimi gözlem altında tutuyorum. bu yazıdan faydalanmamızıo sağlayanlara minnettarım. teşekkürler ve başarılar

  nazmiye | 18 Haz 2014 , 12:14

  Köpeğim ve ben uzun otların bulunduğu bir yolda yürüyüşe çıkmıştık. Eve geri döndükten bir süre sonra bilinçsiz olarak vücudumdaki keneyi çıkarmıştım.Ama kene olduğunu bilmiyordum.
  Sonraki gün köpeğimde de buldum.Onu çıkardım. Umarım kötü bir şey olmaz.

  Aslı Bulut | 29 Tem 2014 , 08:21

  Merhaba, annemin koltuk altına 10 gün önce kene yapışmış ve kene bir sağlık kuruluşu tarafından çıkartıldı fakat kenenin çıkartıldığı bölgede hala şişlik ve kızarıklık var aynı zamanda çok kötü kaşınıyor. Bu durum normal mi?

  hasan alpay | 31 Tem 2014 , 16:41

  Nazmiye hanım aynı şeyi ben de yaptım, pırt diye patladı, simsiyah bişey vardı kolumda, yara sanmıştım.
  Siz nasılsınız iyisiniz degil mi ? 18 hazirandan beri size bişey olmadıysa bana da olmaz insallah :)

  Volkan kutlu | 14 Ağu 2014 , 01:21

  Arkadaslar ben vucudumda bir kene buldum aynen usule uygun cikardim fakat olmus kurumus bir kene buna anlam veremedim.

  zeynel | 19 Ağu 2014 , 17:10

  tarih 16.ağustos 2014 bacagımda yakaladım ben bacak kılına tuğ dolaşmış gıbı hıssettım
  lavobadayken oldu elımle aldım attım baktım orda kanama oluştu sonra bı baktım böcek kene şüpesıyle böceğide bır peçeteye sararak canlı olarak hastaneye gıttım şüphem dogru cıktı neyse kan tahlıllerı yapıldı bişey cıkmadı.18.-08-2014 tekrar gıttım yıne cıkmadı bu arada böceği veteriner fakultesıne goturdum salı gunu zararlımı degılmı dıye olaya bakın şimdi tarih 19-08-2014 neyse sonuç ıcın 25 tl odedık sağlık için ya gıttım koskoca bolumde bır teknıker kız var 18-19 yaşında tuttu bana bır evrak verdi
  yazan yazı şu HYALOMMA SPP NİMF kıza sordum bu ne dedım kız derslerde kenelerle ne öğrendıyse anlatmaya başladı kıza kısa kes der gıbı zararlımı zararsızmı dedım bılmıyoruz dedı:)) o zaman nıye 25 tl verdım yada bılmıyosanız bu evrak ne dedım boş boş yuzume bakıp kendınıze dıkkat edeceksınız şu belırtıler olursa hastaneye gıdeceksınız dedı ulan o belırtı olunca hastaneye gıtsen ne gıtmesen ne
  raporu hazırlayan prof hemde ne kadar önemli insan hayatı goruyosunuz türkiyede tam teşhış konulamıyo olay bu

  Emre | 03 Eyl 2014 , 01:59

  Keneyi yakalarsaniz cilt ustunde yada evde bi yerde cimbizla sikmayin.ezerseniz yada sikarsaniz patlar.tavsiyem asla patlatmayin cunku virusunu gozlere yada baska hassas bolgelere sicratabilir..evin tam altinda calilik varsa ordan duvara gecip evinize tirmanir dikkat.caliliklarin ilaclanmasi gerekir…..

  aycaa | 28 Eki 2014 , 00:19

  Ben koyden keldigimde bacagimda bocek vardi normal sanip atmaya calistim cikmadi birazda kucuktu panik yaptim onu attim sonra minik kirmizi bi nokta kanamaya basladi simdi bir ay olmustur yara oldu sonra sicak su tutunca beyaz bir sivi cikti yani seffaf renkte daha sonra o bocegi yorganimda gorup annemi cagirdim dedi ki kiskaclari yok bu kene degil dedi ama ben biraz supheliyim simdi yara oldugu gibi bu bilgilerden beni isiran bocegin kene olup olmadigini soylermisiniz

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti