Kategori: Sağlık haberleri


Kuru ciltler için pratik önerilerKışın kuruyan cildiniz için mutlaka önlem almalısınız. Nasıl mı?

Cilt kuruluğu birçok insanın rahatsız olduğu ve özellikle aylarında görülme sıklığı fazla olan bir durumdur. Kış döneminde havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve de hava dolayısıyla terlemedeki azalma kurumasını artıran nedenlerdir. Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Polikliniği Dermatoloji Bölümü’nden , kuruluğu için pratik önerileri sıraladı.

Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzemaların oluşumu kolaylaşır. Egzemalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların sonucunda gelişen tabloların çoğu iz bırakarak iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur. Peki ama ne yapılabilir?

KURUTMAYAN SABUNLAR
Kış aylarında mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı bir uzmanla birlikte planlanmalıdır.

Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle hergün yıkanma alışkanlığı olan kişilerin yıkanma sıklıklarını azaltmaları gerekir. Yıkanırken kullanılan ürünlerin mutlaka doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN
Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır.

Ortamın nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buhar aletleri gibi önlemler kolayca uygulanabilir.

Bol su içmenin yararı vardır, ama bu konuda bilinmesi gereken şudur ki; aslında birçok kişinin düşündüğü ‘az su içiyorum o yüzden cildim kuru’ fikri de yanlıştır.

GIDALARIN ÖNEMİ
Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı gıdaların (fındık, , ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak) fazla tüketilmesi yine ciltteki kuruluğu önlemede yardımcı olur.

Güneş

Kaynak: http://www.haberturk.com/.asp?id=52344&cat=220&dt=2008/01/22http://www.saglikbilgisi.gen.tr/kuru-ciltler-icin-pratik-oneriler.html
Bu yazı 2.652 defa okunmuş


   1 Yorum yapılmış “Kuru ciltler için pratik öneriler”

    ebru | 14 Şub 2011 , 19:43

    benimde çok kuru cildim vardı. vardı diyorum çünkü deve kuşu yağı sayesinde tamamen kurtuldum artık yumuşaçık bir cildim var. ayrıca deve kuşu yağı sayesinde kulunç ağrılarımda geçti. ben internette bi siteden temin ediyorum. aktardan aldığım maalesef orjinal çıkmadı:(

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti