Kategori: Gebelik


Normal doğumda keşi (epizyotomi) ve dikiş neden uygulanır ?Doğumun en son safhasında, bebek başı doğum kanalından dışarı çıkmadan tam önce, kanalın çıkışını oluşturan dokulara dayanır ve annenin kuvvedi ıkınmaları ile bu dokular esner, bebek buradan dışarı çı­kar. Buradaki dokular yeteri kadar esnek değilse, çıkım bölgesi kolayca yırtılır.

Bu yırtıklar hem düzensiz yırtıklardır, onarılsa bile kötü izler kalabilir, hem de bu yırtıklar kadının anüsüne kadar hatta kalın bağırsağın son kısmına kadar uzaya­bilir.

Tüm bu olumsuzlukları önlemek amacı ile vajinanın dış ağzı ile etraf , altı ve kaslara 2-3 cm.lik uygulanır. Buna denir.

Bu şekilde doğum kanalının çıkışı genişle­tilmiş olur. Ayrıca annenin fazla ıkınması zararlı olan durumlarda, bebeğin acilen doğurtulması gereken durumlarda ve vakum uygulaması gerektiğinde de epiz­yotomi uygulanır.

Epizyotomiler düzgün kesiler oldukları için onarılmaları ve iyileşmeleri daha ko­laydır ve yırtıklardaki gibi kötü iz kalma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca epizyotomide keşi yönü anüse değil, bacağa doğru yapıldığından, kesinin anüse uzama ihti­mali de çok azaltılmış olur.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/normal-dogumda-kesi-epizyotomi-ve-dikis-neden-uygulanir.html
Bu yazı 1.670 defa okunmuş

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti