Kategori: Güzellik bilgileri


Proantosiyanidin – güçlü flavonoid ailesinin bir parçasıProantosiyanidin – güçlü flavonoid ailesinin bir parçası

Tanım: Oligomerik proantosiyanidinler (ya da OPC’ler) olarak da bilinen proantosiyanidinler, flavonoidler denen geniş ailenin bir parçasıdırlar ve bunlar çekirdeği ekstresi ve çam kabuğu ekstresinde bulunmaktadır. OPC’ler güçlü antioksidanlardır. Aslında, araştırmalar bunların antioksidan etkinliklerinin E vitamininden elli, C vitamininden de yirmi kat fazla olduğunu göstermiştir. Dahası, bunlar ciltteki E ve C vitaminlerini serbest radikallerin aşırı baskılarına karşı da korurlar. Üzüm çekirdeği ekstresinde %92-95 oranında proantosiyanidin bulunmaktadır. Çam kabuğu ekstresinde ise %80-85 oranında proantosiyanidin vardır.

Cildin güzelliğine faydaları: Flavonoidlerin (aynı zamanda polifenol de içerirler -yeşil çayı düşünün] hepsi güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, ancak hem üzüm çekirdeği ekstresi hem de çam kabuğu ekstresi cilde yararı ve erken yaşlanmaya olan etkisi bakımından en etkili olanlardır. Cildinizin gençlik ışıltısını korurlar. OPC’ler kılcal damarların duvarlarını korurlar ve onların daha etkili çalışmasını sağlarlar. Dolaşım hızlandığında deri hücreleriniz daha iyi beslenir. Toksinlerin ve atıkların dermiş ve epidermisten uzaklaştırılması da hızlanır. OPC’ler damarlarını güçlendirerek ve oksijen akışını da düzenler. Cildin kötü durumda olması, su kaybına neden olur ve bu da göz kapaklarınızda şişlik anlamına gelir.

Araştırmalar OPC’lerin kolajen, elastin ve hyalunoric aside zarar veren bazı enzimlere etkili bir şekilde engel olduklarını göstermiştir. Buna ek olarak, OPC’ler kolajen ve elastini korumada, bunu yaparak da erken yaşlanmayı önlemede etkilidir.

Proantosiyanidinler aynı zamanda UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Güneş yanığı radyasyonu olarak da bilinen UVB ışığı epidermise nüfuz eder ve cildinizin doğal antioksidan savunma sistemine zarar vererek, serbest radikallere karşı güçsüz kılar. Yapılan çalışmalar pik-nogenolün UVB radyasyonunun sebep olduğu hücre hasarına karşı etkili olduğunu göstermiştir. Piknogenol aynı zamanda bir anti-inflama-tuardır.
Önerilen günlük dozajı: Günlük 50-150mg OPC. Varisli damarların ve incinme sonrası şişliklerin tedavisinde dozaj günde 150′den 300 mg.a çıkarılır.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/proantosiyanidin-guclu-flavonoid-ailesinin-bir-parcasi.html
Bu yazı 2.051 defa okunmuş

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti