Kategori: Genel sağlık bilgileri


Safra taşlarına karşı hareketli yaşam sürünSafra taşlarına karşı hareketli yaşam sürün

Safra kesesi, karaciğerde üretilen safranın yoğunlaştırılarak depolandığı ve gerektiği zaman uygun miktarlarda bağırsaklara boşaltıldığı bir organdır. Besinlerin sindirilmesinde önemli bir işlev üstlenir.

Yaşamsal bir organ değildir. Taş ile dolduğunda veya iltihaplandığında cerrahi girişim ile çıkarılması önemli bir sağlık problemine yol açmaz. Ancak özellikle nedeniyle çok sık hastalandığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde bozabildiği bilinmektedir.

Safra kesesinde taş görülme sıklığı fazladır, ama safra taşı hastalığı genellikle ömür boyu hiçbir belirti vermeyen bir sağlık sorunudur. Genetik mirasınızın taş oluşumunda da etkisi vardır. Ayrıca beslenme biçiminiz, vücut ağırlığınızın, cinsiyetiniz, doğum sayınız, aktivite düzeyiniz de etkilidir. Kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu olanlarda, çok düşük kalorili diyetlerle kilo alıp verenlerde, sık ve çok sayıda doğum yapan kadınlarda, hareketsiz bir yaşamı ısrarla sürdürenlerde safra taşı sıklığı yüksektir. Bazı ilaçların safra taşı oluşumunu kolaylaştırdığı da bilinmektedir: ‘Tiazid’ içeren idrar söktürücüler, ‘seftriakson’ gibi bazı antibiyotikler, kan inceltici, kan yağlarını düşürücü bazı ilaçlar ile doğum kontrol haplarının bir kısmı safra taşı oluşumunu kolaylaştırabilir.

BELİRTİLERİ ÇOK ÖZEL
Ağır ve yağlı bir yemekten 1-2 saat sonra başlayıp birkaç saat süren, karnın sağ üst bölümünde, kaburga yayının hemen altında ve mide üzerinde belirginleşip sağ kürek kemiği altına doğru yayılan, ani başlangıçlı ağrıların taşı ile ilişkili olabileceğini düşünmelisiniz. Bu ağrıların en önemli özelliği, şiddetinin yavaş yavaş artması ve belli bir düzeye ulaştıktan sonra hafifleyip azalmasıdır. Çoğu kez ağrıyla birlikte bulantı da vardır. Ağrıya kusma eşlik ediyor, ateş, titreme ve sarılık gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa taşın safra kesesinden safra yoluna geçtiği, iltihaplı bir probleme dönüştüğü düşünülmelidir.

Safra taşlarının oluşturduğu ve tıpta ‘safra koliği’ olarak isimlendirilen ağrılı ataklarda en büyük sorun, karındaki pek çok hadisenin de aynı belirtileri vermesidir. Her türlü karın ağrısının hemen safra taşına bağlanması bu nedenle yanıltıcı olabilir. Böyle bir yaklaşım iki olumsuz sonuca yol açabilir: Çok daha ciddi bazı sağlık sorunlarının tanısında geç kalınabilir veya safra taşı ile ilişkisiz ağrılar safra taşına bağlanarak hastaya gereksiz cerrahi işlemler uygulandığından cerrahi sonrasında hastanın şikayetleri devam edebilir.

‘Safra koliği’ olarak tanımladığımız, ağrıların mide ve oniki parmak bağırsağı ülserleri, böbrek taşları, ince ve kalın bağırsak hastalıkları, midenin sinirsel kökenli sorunlarında da oluşabileceği bilinir. Safra kesesi taşlarına bağlı ağrıların bazen göğüsün ön kısmına ve kalbe doğru yayılabileceği ve koroner kalp hastalıklarına bağlı anjinal ağrılarla karıştırılabileceği hatırlanmalıdır.

TEŞHİSİ ÇOK KOLAY
Safra kesesi taşlarının tanısı kolaydır. Doktorunuza en çok yararlı olan tanı yöntemi ultrasonografidir. Ultrasonografinin tanı değeri çok yüksektir. Pratik ve ucuz olması da önemli bir avantajdır. Doktorunuz, hastalığınızın öyküsü, fizik muayenenizden elde ettiği sonuçlar ve ultrasonografisi bulguları ile tanıyı kolayca koyacaktır. Bazı karmaşık durumlar her zaman mümkündür. Özellikle taşın safra kanallarına geçtiği, olaya pankreas bezinin iltihaplanmasının veya safra yolları tıkanmasının eşlik ettiği durumlarda teşhisin konulması kolay olmayabilir. Bu olgulara daha ileri tanı yöntemlerinden istifade edilecektir: Safra yollarının endoskopik olarak tetkiki, kontras maddelerle patolojik olarak incelenmesi, MRI koranjiografi bunlardan bazılarıdır.

SAKIN KORKMAYIN
Safra kesesi taşlarının sık görülen bir sağlık sorunu olduğunu, ama safra taşı olan herkesin bu sorunları yaşamasının gerekmediği bilmelisiniz. Bir safra kesesi taşı hiç belirti vermeden, sizi hiç rahatsız etmeden, sizinle iyi komşuluk ilişkilerini sürdürerek yaşam kalitenizi etkilemeden size ömür boyu sürecek iyi bir yol arkadaşlığı yapabilir. Toplumun önemli bir kısmında safra kesesi taşı vardır ve başka amaçla yapılan tetkikler esnasında tesadüfen saptanır. Eğer ‘akut taşlı kolesistit’ veya safra yolu iltihaplanması kolanjit gibi sorunlara ya da süregen taşlı kolesistit gibi keyif kaçırıcı bir sağlık sorununda neden olmazlarsa safra kesenizdeki taş ile beslenmenize göstereceğiniz bazı küçük dikkatlerle sorunsuz sürdürebilirsiniz.

SAFRA TAŞINA KARŞI BESLENME ÖNERİLERİ
Daha az yağlı bir beslenme planı.
Yumurta ve yumurta içeren besinlerin azaltılması.
Az miktarlarda ve sık besin tüketilmesi.
Sebzelerin iyice pişirilmesi ve meyvelerin komposto olarak tercih edilmesi.
Acılı baharatlar, , kakao, sirke, kuru yemişler, hardal, çemen, sarmısak ve tarçın gibi besinlerin azaltılması.
Kahve, koyu çay, alkollü ve karbonatlı içeceklerin sınırlanması.
Yağda kızartılmış etler, sucuk, , salam, sosis, tuzlu balık, , karaciğer, beyin, böbrek, dil, dalak, yürek ve işkembe gibi besinlerin fazla tüketilmemesi.
Bitkisel yağlara öncelik verilmesi.
Kaymak, krema, çikolata, kek, pasta, yağlı şekerler, ve lokumlardan uzak durulması.
Çeşnilendirilen kraker ve bisküvilerin, kuru baklagiller, mısır ve bulgurun, patates kızartması ve hazır çorbaların azaltılması.

NASIL KORUNMALI
Safra taşı hastalığına yakalanmak istemiyorsanız:
Hareketli bir yaşam sürün.
İdeal kilonuzu sürdürmeye çalışın.
Taş yapıcı ilaçlardan uzak kalmaya özen gösterin.
Doktorunuz sizde de safra taşı hastalığı olduğunu belirtmişse cerrahi bir girişimin gerekip gerekmediği konusunu dikkatle incelemeli ve önerilen beslenme planına uymalısınız.

AKLINIZDA OLSUN
Cerrahi girişim ne zaman gerekir
Herhangi bir belirti vermeyen ve tesadüfen saptanan ‘sessiz safra kesesi taşları’nın sizi rahatsız etme ihtimali yüzde 10’u geçmez. Bunun anlamı hastaların hepsinin tedavi edilmesinin yüzde 90 oranında gereksiz olduğudur. Sorun çıkarmayan ve belirti vermeyen safra taşlarının tedavisi aşağıdaki durumlar dışında pek gerekmez:
3 cm2 üzerindeki taşlar.
Yüksek oranda safra kesesi kanseri riski taşıyanlar genetik mirasın yüklü oluşu.
Acil durumlarda tıbbi bir yardıma ulaşması olanaksız bölgelerde yaşayanlar.
Şeker hastalarında saptanan safra taşları.
Orak hücre anemisi hastalığına eşlik eden safra taşı hastalığı.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU Hürriyethttp://www.saglikbilgisi.gen.tr/safra-taslarina-karsi-hareketli-yasam-surun.html
Bu yazı 50.982 defa okunmuş


   74 Yorum yapılmış “Safra taşlarına karşı hareketli yaşam sürün”

  adile | 17 Mar 2008 , 18:49

  ben safra kesesinden ameliyat oldum kese alındı 8 ay oldu gbana hala baharatlı seyler bulgur ve çikolata dokunuyor bu normalmi daha 26 yaşındayım bu ömür boyu sürecekmi?

  necmi şenhisar | 29 Kas 2008 , 00:28

  sıcak su safra kesesi ağrısı için iyimidir

  metin özdemir | 24 Oca 2009 , 12:59

  safra kesemde 1 cm taş var doktor ameliyatla alacağız dedi. safra kesem herzaman ağrı yapmıyor bunun ameliyatsız tedavisi varmı veya ilacı varmı. Bana yardımcı olursanız sevinirim…

  Işıl | 25 Şub 2009 , 14:25

  safra kesemde 20 mm büyüklügünde taş ve çamur olduğu tespit edildi bu durumda ameliyat olmam şart mıdır? ilaçla tedavisi mümkün olabilir mi?

  habibe ada | 07 Nis 2009 , 21:33

  31 yaşında ablam var bugün doktor safra kesesinde taş var dedi ameliyat dedi ameliyattan korkuyor ağrılarının da hafiflediğini söylüyor ameliyat olup olmamakta kararsız herkes bir şey diyor hemen olmalımı ameliyat yoksa yiyeceklerine dikkat ederek beklemelimi hemen ameliyat olmalımı yoksa bir süre beklemeli mi ameliyat konusunda açık ameliyatla mı kapalı ameliyat olmalı Adapazarı’nda oturuyoruz burada her iki ameliyat türde yapılıyor mu yapılıyorsa önereceğiniz doktor ve hastane varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  Merve | 12 Nis 2009 , 21:03

  Safra kesemde 16 mm büyüklüğünde taş var. Arada bir ağrı yapıyor. Ameliyat olmam gerekiyor mu? Ameliyatsız çözümü var mı ? Varsa neler? Lütfen cevap verin…

  yadigar arslan | 19 Eki 2009 , 17:00

  saframda 2 santim taş var arada ağrı yapıyor dr ameliyat dedi. bazen hayattan kopuyorum.fazla yorgunlukluk gelmiyor 8 aydır bu hastalığı çekiyorum ameliyat olmam gerekirmi yardımcı olursanız seviririm saygılarımla

  ayşe | 22 Kas 2009 , 20:47

  35 yaşındayım safra kesemde 19mm byüyüklüğünde taş var mideme ve sırtıma ağrı yapıyor ameliyatsız çözümü var mı yada ameliyat olunduğunda taş safra kesesiyle beraber mi alınır eger safra kesesi alınmazsa ilerde tekrar taş oluşabilr mi?

  Nurdan Çakmak | 20 Şub 2010 , 12:52

  Ben midemden sırtıma vuran aşırı ağrı ile acil olarak hastaneye gittim.4.5 mm safra taşı olduğu ve safranın pankreasa iltihap yaptığı söylendi.Ameliyat gerektiği belirtildi.Mart ayında safradan ameliyat olacağım.Acaba bu durumda bitkisel tedavi ile ameliyatsız tedavi olabilir miyim?Bana acilen bir cevap yazarsanız çok memnun olurum.Teşekkür ediyorum ..

  emine duman | 27 Şub 2010 , 13:15

  ben 21 yaşındayım ve 6 aylık hamileyim bundan 1 hafta önce safra kesemde taş olduğunu öğrendim fakat çok endişeliyim bebeğe 1 şey olur mu diye lütfen yorum yazarmısınız……

  türkan erden | 10 Nis 2010 , 14:08

  ben 46 yaşındayım 6 ay kadar önce gece aniden başlayan mide ağrısı, bel ağrısı ve kusma ile bir ayda 2-3 defa acile gitmek zorunda kaldım. safra kesemde 7 mm safra taşı olduğu ve ameliyat olmam söylendi.Ağrılarım bir daha tekrarlamadı ameliyatdan korkuyorum, ameliyat olmadan nasıl tedavi olabilirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  perihan elekberli | 11 Nis 2010 , 13:59

  Selam ben Azerbaycandan yaziyorum 10.03.2010tarihinde dokdora gitdim bana safra kesemde cok sayda haraketli 2,3,4,5mm taslarin oldugunu soyledi.ameliyyatdan korkuyorum,ameliyyatsiz tedavi mumkunmu?lutfen bana cevap yazin.

  emel urguçbay | 14 Nis 2010 , 15:58

  merhaba ben mıdende bır agrı oldugu ıcın acıl doktora gııtım ve mıdede bı sey olmadı gı safra kesesınde problem odugunu ve acıln olarak ultroson ıstedıler safra kesesi fundusta 17mm boyun kısmındada 8 mm capında tas oldugunu soledıler amelıyat gereklı dedıler benım amelıyat olmam gereklımı yoksa yıyeceklerıme dıkkat edıp haytıma dvm edebılırmıyım.lutfen acıl cvp verırsenız sevınırım

  mustafa yılmaz | 02 Tem 2010 , 07:06

  ben safra kesesi amelıyatı oldum pehrızıme dıkkat edılecek seyler nelerdır bununla bereber seker hastasıyım hangi yiyeceklere dıkkat etmeliyim
  amelıyat sonrası bıranda sekerim 58_65 oluyor nedenı nedır o anda hızlı sekilde sekerli seylere saldırıyorum nedenı nedır

  mustafa yılmaz | 02 Tem 2010 , 07:49

  hocam safra kesesi ameliyatı sanras ne kadar su tüketebiliriz rakı ne kadar ıcebılırız ben ameliyat öncesi günde 2 düble ıcıyordum. simdı ne kacar icebılırım

  hatice aksoy | 01 Ağu 2010 , 17:19

  annemin safrasında 3 cm me yakın taş var . ameleyat olamıyor ne yapması gerekir?? ayrıca kanında puroblem var .

  Mümtaz Okan Uslu | 05 Eyl 2010 , 12:10

  Safra kesesi taşı oluşumuna sebep olan ilaçlar hangileridir?Bu konuda açıklama yaparsanız sevinirim…(Mesela Kompensan,Vermidon,Tamol gibi..)

  muhsin aydın | 06 Eyl 2010 , 12:33

  ilk başlangıç karnımın üst bölümünde şiddetli sayıla bilecek ağrım oldu,bir zaman sonra,bende geceleyin titreme ve soğuk terle birlikte ateşlenme oldu,ben zehirlendiğimi zannettim,aradan birzaman sonra karnımın üst bölgesinde on gün geçmeyen ağrı olunca dahiliyeye gittim ultrason yaptılar,sonuç safra kesesinde kristaller çıtığı söylendi,şu anda şişkinliğim devam etmekte,ameliyat gerektirirmi bu durum.ve genel cerrahamı gitmem gerekir.

  gül yazar | 13 Eyl 2010 , 17:30

  slm. ben perşembe günü safra kesemde taş olduğu için ameliyat olacağım.. fakat bir sorun varki o günlerde adet olma ihtimalim çok büyük. acaba ameliyata ters düşen bir durumla karşılaşabilirmiyim böyle bir olasılıkta

  mehmet gök | 24 Eyl 2010 , 15:03

  eşim 4 ay önce doğum yaptı.sağ tarafında ağrılar başladı.safra kesesinde taş olduğu belirlendi.doktorlar önce ercp yapılacağını söylediler daha sonra fikir değiştirerek önce ameliyat geçmezse ercp yapılacağını söylediler.bu ameliyat olmadan bu taşlara bir çözüm varmıdır.kesinlikle ameliyatmı olması gerekir.

  ibrahim olmez | 07 Eki 2010 , 21:46

  06 10 2010 genel cerahı doktoruna gıttım ultrasonda 15 mm tas var dedıler safra kesende ılacla erıtebılırmıyım veya amelıyatmı olayım yaglı vekızartma acı yedıgımde bılhassa gece agrı cekıyorum sag tarafımda mıde ve bobrek agrısı gıbı ne yapmam gerekıyor acıl cevabınızı beklıyorum saygılar

  Taner | 13 Eki 2010 , 18:54

  Safra kesemde 16 mm ve bir kac adet tas oldugunu soylediler magnezyum sulfat suyla karistirip ac karnina icilip daha sonra limon suyu ile zeytin yagi karistirilip icildigini ve taslarin teker teker bagirsal yoluyla ishal olup düstügünü ve buda dr huan clark denedigini tedavi olumlu sonuc verdigini yazdi internette gördüm bu dogrumudur denemekte saglik yönünden bir sey olurmu bilgilendirin lütfen

  yelda | 05 Kas 2010 , 23:24

  benimde safra kesemde taşım var.sürekli mide problemi yaşıyorum.karnım bir şişip bir iniyor.kaburgamın altına etim bile giriyor bazen.ama amelyat olmaktan çekiniyorum ya şikayetlerim geçmezse.

  Kamilla | 07 Kas 2010 , 12:50

  Ben 48 yaşındayım gece midem agrdı doktora gettim safra kesemde lümen içinde 21mm capta taş oldugunu ve acil emeleiyat olmamı söyledi,ama benin hiç şikayetim,agrım yok…ameliyat olmam şartmı??? saygılar.

  özlem aliakar | 12 Kas 2010 , 11:13

  09 10 2010 karın ağrısı ve kalbe vuran şiddetli ağrı ile şişli etfal acile gittim bir an öleceğimi zannettim doktorlar ilgilendi ve safra kesemde taş ve pankreasımda iltahap olduğu saptandı ameliyat olacağım ama maralim bozuluyor bir riski varmıdır

  bircan esen | 15 Kas 2010 , 00:41

  esımın safra kesesinde 14 mm büyüklüğünde taş var.ara sıra olan ağrıları sıklaştı.ameliyat olmak istemiyor.ağrıyı azaltacak bi şey var mı?sıcak su koyuyor ama çok faydası olmuyor sanırım.yardımcı olursanız seviirim.

  bir de ağrı neden hep gece oluyor acaba??

  özlem aliakar | 24 Kas 2010 , 14:25

  sıcak su koymak iltahap riskini arttırıyor sakın yapmayın

  aysun | 05 Ara 2010 , 22:57

  bnde safra kesesi taşı var midemdede ağrı oluyor karacğerde hafif büğüme var doktor hemen ameliyat dedi ama bnim 4 aylık bebeğim var ve emzıyrum ilaçla tedavisi varmı bna yardımcı olursanız sevnırm

  fadimana erbayram | 10 Ara 2010 , 20:32

  ben 40 gün önce safra kesesi amaliyatı oldum. fakat 1 ay sonra aşırı derecede bulantım oluyor. Acaba bunun amaliyatla bir ilgisi var mı?

  mehtap demir | 15 Ara 2010 , 14:29

  safra kesemde taş var ameliyat olmam gerekiyormuş bitkisil tedavi yokmu

  ibrahim şahinbey | 04 Oca 2011 , 15:22

  benimde safra kesemde 16mm taş var amaliyat olmam gerekirmi ilerde kanser yaparmı

  melek çelik | 05 Oca 2011 , 00:02

  merhaba temmuz ayında çok şiddetli karın ve ayırt edemediğim bir kasık agrısıyla acile gittim ultrasonda safra kesemde kristaller olduğunu öğrendim .kadın hastalıklarından dolayıda sağ yumurtalığımda şişme var ve sağ böbrekte taş olduğunu aynı gün öğrendim.sağlık sigortam olmadığı için fazla ilgilenemiyrm 23 yaşındayım bulantılarım şişkinlik ve arada sağ göğüsümün altında sancı sırtıma sanki üşütmüşüm gibi bir ağrı giriyor bu günlercede sürüyor .göğüs ağrılarım çok fazla 1 ay önce doktorum ameliyat dedi kesinlikle.öğrenmek istediğim daha ne kadar bekleyebilirim ameliyat için?

  Doğan Bilir | 08 Oca 2011 , 11:23

  7 ocak 2011 de hastanede idim,bugün yorum yazıyorum.
  Safra kesesi ameliyatı olmam gerektiği söylendi.7 yıl önce by pass oldum.Risk nedir?

  gültekin | 23 Mar 2011 , 18:26

  benimde safra kesemde 7 ve 8 mm taş var.Ameliyat şartmıdır?ağrılarım ara ısra oluyor.

  hüseyin soylu | 11 Nis 2011 , 01:08

  teyzem şeker hstsı.1996 yılında sfrakessialındı.hala şişkinlik ve aşırı gazdan şikayetçi .sık sık ilaç kullanıyor. yapılabilecek bir şey varmı.

  TAHİR | 10 Haz 2011 , 09:44

  merhaba benimde safra kesemde 3.5 cm yakın ama ayrı ayır bir şekilde taş olduğunu söyledi ben ameliyatsız bir şekilde nasıl kurtulabilirim birde burdan yazmışsınız ama cevap vermemişsiniz sayın hocam cevapnınız bekliyorum

  YELİZ GÖKMEN | 22 Haz 2011 , 15:40

  İYİ GÜNLER ÖNCELİKLE BNM 10 MM CAPINDA SAFRA KESEMDE TAŞ TESPİT EDİLDİ 6 AY ÖNCE FELAN ILK 3 AY COK SIKAYETIM YOKTU AMA SU SON 2 AYDIR SUREKLİ SOL GOGSUMUN ALTINDAKI KABURGAMDA ASIRI BI AGRI VE SOL SIRTIMA VURUYOR.. KUSUYORUM VE ******* ILACI ICTIKTEN SONRA UYUYABILIYORUM..SOL GOGSUMUN ALTIDA OAGRIYAN YERIMDE SISTI GIBI AMELIYAT OLMAKTAN COK KORKUYORUM NAPMAM GEREKIYOR SISMESI NORMALMIDIR.(

  biyomedikalhospital | 15 Tem 2011 , 22:01

  arkadaşlar ben eğitim ve araştırma hastanesinde çalışıyorum ve defalarca kese ameliyatına girdim ve izledim ameliyattan korkan arkadaşlar için birazda olsa rahatlatıcı olsun diye anlatıyorum size tavsiyem ilerlemeden aldırın ameliyat laparaskopi ile olucaksa 2 küçük kesi ile içeriye giriliyo cerrahın el becerisine göre 15 ila 30 dk arası değişiyo genel anestezi altında yapılan bir ameliyat zaten siz o anda uyuyo oluyosunuz kendinize geldiğinizde yatakta olup bişey hatırlamıyosunuz hastanedede 2 gün yatırdıktan sonra taburcu oluyosunuz.. şimdiden geçmiş olsun…

  Omer ge | 07 Ağu 2011 , 21:26

  benim yaklaşık olarak 8 aydır ağrım oluyor safra kesesinde 11 mm çapında tas olduğu
  ultrason sonucunda tesbit edildi 1ay tau**** adlı ilacı kullandım
  6.5mm oldu yaklaşık 4mm küçülmüş olmasına rağmen cerrah hic sevinme
  bu büyüklük kanala düşme tehlikesi daha fazla ameliyat olman şart dedi sizce ne yapmam gerek bu ilacı 1 kutu daha kullanayimmi

  Derya şamdan | 21 Eki 2011 , 18:21

  Merhaba, benim safra kesemde iki sene önce dört taş tespit edildi.en büyüğü 10 mm..bende karındaki şişme hazımsızlık yapıyor.acaba ameliyat olduktan sonra kilo almama sebep olurmuş.yoksa zayiflatirmi.tesekkurler.

  fatma cırakoğlu | 28 Eki 2011 , 13:21

  rutin kontrol için batın ultrason sonucunda safra kesesi kontrakte olup,kese içinde en büyüğü 2 cm caplı taş ile uyumlu ekojeniteler izlenmektedir diyor ve ameliyat öneriliyor.şimdiye kadar hiç bir yan etkisi olmadı.sizce ne yapmam gerekir bana bilgi vermenizi rica ederim. saygılarımla.

  melih | 13 Kas 2011 , 21:23

  meraba hocam benim lümen içinde 1cm çapında taş var ve zaman zaman ağrısına dayanamıyorum bunun tek yolu ameliyatmı başka bi yolu yokmu bide bu lümen içi tam olarak ne oluyor…

  hiranur saygı | 09 Ara 2011 , 00:29

  hocam safra kesemde 8 mm ve birkaç tane ufak taşlar çıktı ultrasyonda ameliyat dediler.sonrada en az iki ay beklemeniz gerekir sırada hasta var.başka bir hastanedede iki ay beklemen lazım safra taşlaşmış yumuşaması lazım dediler.kafam allak pullak yarında anestezi uzmanı ameliyat günü verecek ne önerirsiniz.50 yaşındayım bütün tahlillerim temi çıktı yani şeker yok tansiyon yok kalp ciğer hepsi temiz.olmasam ne gibi sorunlarla karşılaşırım.lütfen cevap verebilirmisiniz?yarın gidip gün almak istemiyorum ne yapayım yeriniz nerdeyse birde size geleyim.ben kavacıkta oturuyorum.saygılar şimdiden teşekkürler.

  Mert | 30 Oca 2012 , 19:08

  Kimseye cevap yazılmamış ve millet burada doktora gitmek yerine soruları sıralamış ilginç vallahi

  ilyas yücel | 20 Mar 2012 , 02:49

  Benim de safra kesemde milimetrik taşlar vardı. Tahminen de dolu idi. Yediklerim rahatsız ediyordu. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile dağdan su getirdim ve içtim. Son olarak 1 hafta önce ultrasonda 1-2 adet milimetrik taş göründü. şu anda çok rahatım. Ve su aynı zamanda beni zayıflattı.

  ilyas yücel | 20 Mar 2012 , 20:06

  “safra kesesi içerisinde çok sayıda milimetrik kalkül mevcuttur” ultrason sonucu böyle diyordu. ve rahatsız oluyordum. bir hafta önce çekilen ultrasonda ise,”safra kesesi tam kontraktedir-kronik kolesistik- safra kesesi lojunda bir- iki tane milimetrik boyutta taşlara ait hiperekojeniteler izlendi” raporu verilmiştir. şu anda gayet iyiyim. sorun nasıl giderildi: bir arkadaşın sayesinde verilen dağdaki adresten 3 kere su getirip içtim. rahatladım ve zayıfladım. o suya teşekkür ediyorum.

  Samsun vezirköprü | 23 Mar 2012 , 23:05

  Selam arkadaşlar ben iki ay önce daha önce yaşamadığım dayanılmaz bir ağrı çekmeye başladım midem ağrıyo ve sırtıma vuruyodu özellikle geceleri bir kaç saat sürüyordu sonra artmaya başladı bir genel cerraha gittim öyle dediler bekar olduğum için doktor yanlızliktan ağrıyor diye şaka yaptığını zannetti bi ülser ilacı verip başından savdı ama ilacı iki gün kullanmadan ağrılarım 6 yada 8 saat sürmeye başladı intaniye uzmanına gittim tavsiye üzerine Süleyman aygün direkt ultrason istedi ve safra dan şüpheleniyorum dedi ve haklı çıktı kendi alanı olmadığı için başka bir genel cerraha gönderdi sonuç çıkınca TAHİR ATUN bu ismi hayatım boyunca unutmayacağım Tahir bey çoklu taş ve iltihap dedi safra kesesinde hiç başıma gelmedi böyle bişey şok oldum ameliyat resmen dondum yapamam dedim ama Tahir bey olmazsam neler yaşarım bir çırpıda benim anlayacağım dilde anlattı ve o gün kalmamı istedi hastanede ben nasıl şok olduğumu söyleyip yarın geleceğimi söyleyerek hastaneden ayrıldım ve araştırdım okuduklarım aynen Tahir beyin ağzından çıkanlarla birebir aynıydı çok düşündüm ve karar verip gittim onlarda bana ulaşmaya çalışıyormuş ameliyat öncesi iki gün hastanede yattım iltihaplı olduğu için sıvı diyete geçtim ve 19.03.2012 pazartesi saat 10.30 da ameliyat haneye girdim 13.10 da çıktım ameliyatım 70 dakika sürmüş Tahir beye ve anlattıklarına inandım ve Allah’in izni Tahir beyin zekası ve yeteneği ile göbeğimden bir kaç estetik dikiş ile laparoskopik yani kapalı ameliyatı oldum yaşım 32 olduğu için tek delikten iz yok kesik yok doktoruma onlarca defa teşekkür ettim iyileştiğimde ultrason a girmeden ameliyat olduğum belli bile olmayacak ameliyatın ertesi günü taburcu oldum o ağrıları nasıl çektim dayandım şimdi inanamıyorum ilk doktor seçimim doğru olsaydı hiç o ağrıları cekmeyecektim Allah’a şükür ki Tahir beyi çıkardı karşıma sizde hiç korkmayın ameliyat artık açık yapılmıyor santimetrelerce kesik yok taşların kanala düşmesi çok tehlikeli sarılık ve bir sürü kan hastalıklarına sebep oluyor ve tedavisi yıllarca sürüyor. Doktor seçiminizi düzgün yapın ve ona güvenin gerisi geliyor. Hepimize geçmiş olsun. Bu arada benim mucize doktorun Samsun vezirköprü devlet hastanesinde TAHİR ATUN ve hastaları ile o kadar ilgileniyor ki mükemmel ötesi servis ve ameliyathane görevlileri de öyleydi hepsine tekrar teşekkür ederim

  oguzhan kartal | 30 Mar 2012 , 20:36

  annemın safra kesesinde taş var her hangı bı mm veya cm bilmiyorum sık sık sancı yapıyor 3 4 günde bi çok kötü oluyor doktor ameliyat dedi ama bunun ilacı fln yokmu bide agrıyan bölgeye sıcak su ısıtıp koyuyor zararlımıdır ltfn cevap verirseniz sevinirim !

  serpil gök | 26 Nis 2012 , 11:02

  ben 2 sene önce safra kesesi ameliyatı oldum benimki iltahap ve çamurlaşmıştı ben şunu ögrenmek istiyorum amaliyat olan zayıflama hapı kulanabilirmi bunu ögrenmek istiyorum saygılarımla

  özlem | 09 May 2012 , 19:51

  safra taşına doğal ilaç kefir ve enginar dır

  ayse | 09 Haz 2012 , 18:41

  safra kesemde taş vardı bende çok çözüm aradım amleiyatsız çözüm bulabilirmiyim diye ama malesef yok.. birde taşlarım kanala düştü ercp denilen bir sistemle alındı bu bana daha fazla acı ve ağrı verdi doktorunuz ameliyat diyorsa olun derim..

  ercan üner | 16 Eyl 2012 , 14:05

  doktor bey safra kesemde 1 cm taş olduğunu belirtti ne yapmam lazım acıba ?

  meryem | 12 Nis 2013 , 09:51

  bende ameliyattan korkuyorum

  meryem | 12 Nis 2013 , 09:55

  birde safra kesesini aldıktan sonra oraya mandal gibi birşey takıyorlar o sonra ne oluyor lütven bilgi verirmisiniz

  esra şahin | 19 Tem 2013 , 00:00

  mrblar
  geçen sabah şiddetli birağrıyla kalktım doktora gittim ve safra kesemde 1.5 cm büyüklüğünde taş olduğunu söylediler.çözüm olarakta ameliyatı önerdiler çevremdekıler olmamı ıstemediler yaşım 22 küçüksün daha sonra olursun dediler.çektiğim ilk ağrıydı tekrar ağrının gelmesıne sıklığına bak öyle ol dedi çevremm.bende arastırdıkça kanallara kırılıp düşme imkanı varmı çok korkuyorum ameliyattan ne yapmm lazım.

  miskep yılmaz | 18 Eyl 2013 , 15:25

  meraba ben 23gün önce safra kesesi amaliyatı oldum açık hala çok ağrılarım var amaliyat yerim çok acıyo hareketlerim bile kısıtlı bu normalmi

  LÜTFİ IŞIK | 07 Eki 2013 , 18:22

  SAYIN HOCAM.EŞİME BUGUN ULTRASON ÇEKTİRDİM.SONUÇTA KARACİĞER PARANKİM EKOJENİTESİ GRADE 2 HEPATOSTEATOZLA UYUMLU ARTMIŞTIR.LÜMEN İÇİNDE 3mm.ÇAPINDA POSTRİOR AKUSTİK GÖLGELENMESİ NET DEĞERLENDİRİLEMEYEN HİPEREKOJEN ODAK İZLENMİŞ OLUP İLK PLANDA KALKÜL LEHİNE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.YAZIYOR. AÇIKLAMASINI VE NE YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLDİİR MİSİNİZ. TEŞEKKÜRLER…

  Hülya kocaer | 13 Eki 2013 , 01:30

  Arkadaşlar 2 yıl önce safra kesesı ameliyatı oldum ve ağrılarımdan kurtuldum amelıyattan hiç korkmayın ..esra cığım sen etraftakılerı boşver o ağrıyı çeken sensın

  Çiğdem | 31 Eki 2013 , 15:47

  İyi günler, 37 yaşındayım benim saframda 15mm büyüklüğünde taş ve aşırı çamurlanma olduğu söylendi. Bu konu ile ilgili birkaç defada hafif rahatsızlık geçirmiştim ama kendiliğinden geçmişti. Ancak geçenlerde aşırı bir ağrı ile gece acile gitmek zorunda kaldım sonra ağrım kendiliğinden geçti . Acaba ameliyat olmam şart mı, yoksa yememe içmeme dikkat ederek ne zamana kadar böyle devam edebilirim.

  songul tabak | 06 Oca 2014 , 00:37

  mrb annem bundan bir yıl önce safra kesesi taşından erep oldu ameliyat dendi ama yaşı 75 oldugu için bizde korku var oda korkuyor olmak istemiyor erecpden sonra her hangi bir şikayetimiz yok çok şükür ama ameliyat olması şartmı bu durumda

  müzeyyen turgut | 09 Şub 2014 , 16:50

  Sayın hocam annemin safra kesesinde taş varmiş ultrasonda şunlar yazıyor. Karacigdmr vertikal boyutu 15.4cm olup artmıştir.safra kesesi kontrakte olup lümeninde 11_16mm çaplarında birkaç adet kalkül görûnümü izlendi (kolelitiazis) diger herşey hnormal doktor ameliyat dedi ameliyat olmasada olur mu bu sıralar agrısı bayj sıklaştı tedavisi nedir

  şerife | 11 Şub 2014 , 15:28

  ıyı gunler hocam,3 ay once mıde sırt agrısından acıl doktora gıttım ,cekılen ultrason ve dıger tetkıkler sonucunda safra kesemde boyutları küçük tasların oldugunu öğrendım . camurlama ıltahapın olmadıgını ama ılerleyen gunler de kesın amelıyat olmam gerektıgını soyledırler. hafta da en az ıkı kere sancılarım oluyor amelıyattan korkuyorum. ne yapmalıyım yas 35

  iliz uysal | 30 Nis 2014 , 20:06

  Mrhba yaklaşık iki yıldır safra kesemde taş var ilk bi yıl çok ağrılı ataklar geçirdim ağrılarım şiddetlenince istifra edip kımıldamadan yatınca yavaş yavaş ağrılarım geçti son bi yıldır pek ağrı şikayetim olmuyor taş boyutum 16 mm dıktorum ameliyay dedi ama ben hiç bi şekilde yanaşmıyorum bu duruma çevremden uzun süredir baskı görüyorum çok sık rüya lar görüyorum hastalıgımla ilgili çok korkuyorum korkumu yenemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bana rehber olurmusynu

  Erol | 15 May 2014 , 10:08

  merhaba hocam bugun çektirmiş olduğum ultrasonda yazan (Aç olduğunu ifade eden hastada, safra kesesi büyük oranda kontrakte görünümündedir. Bu koşullarda izlenebildiği kadarı ile belirgin intraluminal patoloji görülmemektedir. klinik korelasyon önerilir.) bu nedir acaba hocam ?

  aylin | 20 May 2014 , 05:12

  Merhaba Filiz, benim sorunumda malesef seninkinin aynısı. Benimde safra kesemde 17 mm.lik taş var. Bende ameliyat olmaktan korkuyorum. Daha önce çektirdiğim ultrasonda 16 mm. olan safra taşı 3 ay sonra 17 mm. olmuş. ama 6 mm. olan böbrek taşı düşmüş. Safra kesesindeki taşın böbrek taşına nazaran daha ciddi olduğu kanısındayım. Yani doktor kontrolünde ve bilindik yöntemlerden uzak durmakta fayda var. Karadut suyunun, safradaki taşın yaratmış olduğu ağrıya iyi geldiğini duyuyorum. Sanırım yumuşatıp çamurlaşarak düşüyor yavaş yavaş. Ama taşı sert halde iken düşürmeye çalışmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü taşlar kanaldan geçip düşmez. aksine kanalı tıkar. Bu seferde istenmeyen sorunlara sebebiyet verilmiş olur. Doktor kontrolünden vazgeçme derim. Acil Şifalar dilerim…

  aylin | 20 May 2014 , 05:17

  Bu arada, doğal yöntemlerle safra kesesi taşı düşüren arkadaşlar varsa, lütfen bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Bende konu hakkında araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım..Acil şifalar herkese…

  Hatice Eren | 16 Haz 2014 , 16:47

  Merhaba ben 3gun önce safra kesesinden ameliyat oldum.Ancak ameliyattan sonra 10mm lik bir taşın düştüğü söylendi sancılarım çekinilmez durumda.ilk olarak ağrı midemdeydi daha sonra kasıklarımda indi idrar yoluyla düşme ihtimali var mı acaba

  Hatice Eren | 16 Haz 2014 , 16:47

  Merhaba ben 3gun önce safra kesesinden ameliyat oldum.Ancak ameliyattan sonra 10mm lik bir taşın düştüğü söylendi sancılarım çekinilmez durumda.ilk olarak ağrı midemdeydi daha sonra kasıklarımda indi idrar yoluyla düşme ihtimali var mı acaba ?

  kenan özkul | 31 Tem 2014 , 00:15

  Mrb arkadaşlar benimde safra kesemde taş var şuan ağrıdan duramıyorum okudum yukarısını yumurta yedim baharatlı ondan oldu sanırım beslenmeye dikkat

  nilgün kişin | 30 Ağu 2014 , 12:11

  sayın doktorum ,
  bu hafta çıkan tetkiklerde safra taşımın 22 cm oldugu tespit edildi. Doktorum ameliyata karar verdi. Sizce ameliyat olmalı mıyım?

  sema balcı | 17 Eyl 2014 , 15:43

  arkadaslar safra agrınız başlamak üzere iken farkkettiginizde elma suyu için ben de safra kesesi taşları mevcut dr ameliyat dedi agrı çekmemek için sürekli elma suyu içiyorum yaglı yemeklerden uzak durun özellikle kahve çikolata yaglı sütler… lifli gıdalar tüketin elma sirkeside iyi geliyor elma suyunu hiç eksik etmeyin

  serap kurhan | 11 Eki 2014 , 06:04

  Ahhhh bende 2 gün önce inanilmaz sancilar cektim 15 saat kivrandim durdum simdi gecer diye bekledim midede gaz yada spazm zannettim bekledim her yolu denedim gecesabahi zor ettim sirtim kaburgalarim cigerlerim şisti yataga dokunduramadim vucudumu inim inim inledim sabah acile gittim hemen agri kesici yapmiyorlar tetkikler felan sonuc safrsda büyüklü küçüklü taşlar safra şişmiş ve iltihap kesin ameliyat dedi op.dr. ayrica sansima prof.dr.da ziyaretime geldi ameliyat dedi , simdi antibiuotik kullaniyorum bakalim ameliyat nezaman olurum bilmiuorum herkese geçmiş olsun. Birde bir arkadas dagdaki sudan bahsetmis hangi dag acaba..

  merve aksay | 08 Kas 2014 , 20:42

  benim safra kesemde hiç bi problem yoktu başka bi rahatsızlığım için kozmik beden temizliği yaptım ve bi avuç yeşil renkte safra kesesi taşı düşürdüm daha devamı var mı merak ediyorum doktora kontrole gidecem taşı olanların kozmik beden temizliği yapıp ameliyatı bekletmelerinde fayda var

  adsız | 27 Ara 2014 , 16:04

  kozmik beden temizliği nasıl bişey

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti