Kategori: Kadın üreme organları


Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albikans hifleriVajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albikans hifleri

NASIL BULAŞIR
Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başkasından bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratmaktadırlar. Dolayısı ile havuzdan vb. bulaşma söz konusu değildir. Çok nadiren cinsel ilişki ile bulaşabilir. Ancak bir kadında mantar enfeksiyonu olması mutlaka cinsel ilişki ile bulaştığı anlamına gelmez. Hayatında hiç cinsel ilişkide bulunmamış bakire kızlarda hatta küçük çocuklarda bile mantar enfeksiyonu olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Vajinada belirti vermeden bulunan kandidalar çeşitli faktörlerin etkisi ile aktif hale geçerler ve klasik belirtiler ortaya çıkar. Ancak önemli bir gerçek de vakaların %50′sinde bu tür bir faktör olmadan hastalığın ortaya çıktığıdır.Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen faktörler şunlardır:

: Geniş spekrtumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu için uygun ortam hazırlarlar. Vajinitte en sık etkili olan antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.
Gebelik: Özellikle gbeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. Vajinada glikojenin artmasına ise kanda östrojen ve progesteron miktarının yükselmesi neden olur.

Şeker Hastalığı: Kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar.

İmmunosupresyon: Bağışıklık sisteminin baskılanması demektir. İlaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır.

Doğum Kontrol hapları: Eski tipte yüksek doz oral kontraseptiflerin vajinal kandidiasiz için uygun zemin hazırladığı ileri sürülse de günümüzdeki düşük doz ilaçlar ile bu görüş geçerliliğini yitirmiştir.

Rahim içi araç (spiral): Etkisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kandidiazis için predispozan faktör olduğu ileri sürülmektedir.

Hormon kullanımı: Östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı kandidiazis görülme oranını arttırır.

Naylon giysiler: Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.

Lokal allerjenler: Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.

: Tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için uygun zemin hazırlar
Şişmanlık

Radyasyon
BELİRTİLERİ
Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.
Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.
Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.
Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.
Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.
Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVİ
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25′inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.http://www.saglikbilgisi.gen.tr/vajinal-mantar-enfeksiyonuna-neden-olan-candida-albikans-hifleri.html
Bu yazı 45.558 defa okunmuş


   21 Yorum yapılmış “Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albikans hifleri”

  leyla | 27 Ara 2007 , 11:54

  yardımcı oldunuz teşekkür

  gamze yalçın | 12 Eki 2008 , 19:17

  bu kasıntıya bitkisel bir cözüm var mı? şimdiden teşekkür ederim.

  Rima Musayeva | 26 Oca 2009 , 09:58

  merhaba.sorum vajinal yanma ile ilgili.nerdeyse 8 senedir vajinal yanma ve ayni anda idrar yollarm kapaniyor.buna sebeb nedir? ve nasil tedavi ola bilirim? simdiden tesekkur ediyorum..

  hazal ırmak | 06 Haz 2009 , 23:03

  Bu yanma ne şekilde geçer acaba bitkisel çözüm mü var mı? Şimdiden teşekkürler.

  şaziye toklu | 10 Ara 2009 , 04:37

  rahimdeki kaşıntıya bitkisel bir çözüm var mı?teşekkür ederim.

  yasemin | 13 Oca 2010 , 17:58

  uzun süredir vajinada mantar oluyorum çok ilaç kullanmama rahmen geçmiyor bitkisel çözüm önerirseniz sevinirim kaşıntıya dayanamıyorum sürekli beyaz çökelek gibi parçacıklar vajinadan geliyor

  özlem kılıç | 12 Şub 2010 , 22:24

  bende de uzun süredir vajinamda mantar var ve uzun zamandır geçmiyo dokyora gittim bir sürü ilaç kullandım ama yinede geçmedi bitkisel bir çözüm varsa ne olur yazın tşk

  seren | 20 Mar 2010 , 10:52

  EN ÖNEMLİSİ!!! okudum araştırdım alovera çayı nın içerısınde antifungal etkisi varmış.
  arkadaşlar aynı sorun bendede var yıllardır devamlı geçıp tekrar başlıyor.şimdi bende bu çayı denicem….bakalım sonuçları haber ederim size..

  gizem tuğ | 23 Mar 2010 , 00:51

  arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım 27 yaşındayım birkere oldu ama kokusuzdu koku ağırsa rengi koyuysa hemen doktora gitmenizi tavsiye ederim ben t****d adında deri ilacı kullandım içe doğru sürün bende işe yaradı bir hafta sonra geçti sık çamaşır değiştirin pamuklu kullanın ve ve yüksek ısıda yıkayın denemeye değer geçmiş olsun

  nurcan öz | 16 May 2010 , 15:14

  merhaba aynı sorunu yaşıyorum sarı renkte akıntım var dışkı gibi kokuyor fitil kulandım geçmedi ne yapmalıyım

  Sevda Güleç | 18 Haz 2010 , 23:56

  Vajinal bölgede kaşıntı yeşil renkli peynirimsi kokusuz akıntım var.bitkisel bir çözümü varmı yoksa ilaç tedavisi mecburimi.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim

  Derya | 16 Tem 2010 , 16:40

  Aynı sorun bende de var. Kaşıntı az olmakla birlikte dış bölgede dayanılmaz bir yanma ve kasıklarımda ağrı var. Genellikle adet döneminden hemen sonra ortaya çıkıyor. USG çekildi, sorun yok.. İltihap da yok.. Fakat ben devamlı acı çekiyorum. Böbrekler, idrar yolları hiçbir şey çıkmıyor. Ben mantar olduğunu düşünüyorum. İlaç olarak vajinal fitil veriliyormuş ama ben evli değilim.. Ağızdan alınan haplar ve sürülen kremler vajinal mantar enfeksiyonuna etkili midir? Bazıları hiçbir zaman geçmediğini söylüyor. Açıkçası bu olaydan çok korkuyorum. Deneyimi olanlar paylaşırsa sevinirim…

  mine sezer | 07 Ağu 2010 , 12:11

  merabalar benim vajinamda mantar var ve bu yüzden eşim ilişkiye girmek istemiyo kendisinede bulaşır diye. Gercekten bulaşırmı? Ve ben hamile kalmak istiyorum mantar hamile kalmama engel mi? Şimdiden tşk. Ederim.

  özge | 02 Eyl 2010 , 12:21

  bendede mantar hastalığı olmuştu hastalığın tekrarlanmasınn nedeni mantar mayalarının sağlam vajina dokusu içine girerek derinlere kadar ilerlemesidir bu sebeple ilaç kullandığımızda o sağlam dokuda maya korunmuş oluyor ve bu kendisini sürekli tekrarlıyor eğer bu işi GERÇEKTEN bilen bir doktora gidebilirseniz atlatabilirsiniz eğer kronik hale gelmiş ise sürekli tekrarlıyorsa tedavisi çok uzun sürebilir. ama tedavi süreci içinde kesinlikle ilişkiye girmeyin iyice azmasına neden oluyor.ve partnerinizde taşıyıcı görevi görür siz iyileşseniz bile ondan size tekrar geçer bu nedenle partnerinizede ilaç ve krem tedavisi uygulatın.bu hastalık öyle bitkisel kürlerle ilaçlarla önlenicek gibi basit değil bitki ne zaman bi enfeksiyona iyi gelmişki..ayrıca en hassas bölgemizden bahsediyoruz lütfen.. açıkcası gittiğim hiç bir doktor kültür alıp incelemedi istememe rağmen e yani geçmiyosa ciddi bişi bak dimi !mutlaka kültür alınıp incelenmesini isteyin mantar tek tip değil çünkü envaiçeşit türü var bi ilaç bi krem bide fitil verip gönderiyorlar bakmadan e eyvallah anladık yaşıntı yanma şişme parça parça nokta gelen akıntı falanda e zaten türlerin çoğu aynı hatta hepsi aynı etkiyi gösteriyor! ama türlere göre değişen az yoğun ilaç tedavileri yahu bu kadın sana aylardır geliyorsa bu sorunla e bi bak artık.. ayrıca bu sorun tekrarlanıyorsa karaciğerle ilgili bi sorunda olabiliyor ve parazitlerde neden olabiliyor bu enfeksiyonun tekrarlanmasına. şu nedenle parazit sebep oluyor ki parazit yumurtalarını anüs çevresine bıraktığında yumurtaların gayet kolay bi şekilde vajinaya ulaşması sonucu da aynı etkiler görülebiliyor.herşey olabilir sebebi.. çok lanet bi hastalık ev içindede tuvalette hijyene dikkat edilmeli ki aile bireylerinede geçmesin mantar tuvaletlerden kolaylıkla kapılabiliyor..iç çamaşırlarınıza ütü falan basit giyinmeden önce sık sık değiştirin iç çamaşırlarınızı. bide şu sebametmidir nedir onun genital bölge için olan sabunları var ph dengesi 0 dı sanırım.. hatırlayamıyorum.. onuda kullanmakta yarar var sadece su ile yıkamayın bölgeyi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın nemli kalmaması gerek bölgenin nem sıcaklık mantar durumunda düşmanımız sayılıyor. aşırı pamuklu bir günlük ped de yardımcı olabilir gerçi önermiyo doktorlar ama her saat başı don değiştirmekte manyaklık oluyo biraz.sıklıkla pedinizi değiştirirseniz sorun olucağını zannetmiyorum hergün iççamaşırı değişmeli tabi. aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir. iyi günler herkeze.

  fadime | 01 Tem 2011 , 21:07

  slm ben 3 yıldır mantar hastalıım var hic gecmedi
  insallah artık gecerkesin bir cözümü yokmu tşekkür ederim

  Gonul Uçar | 03 Ağu 2011 , 15:22

  Okuduğum bir çok site candida albikansın sürekli tekrarını düşük tiroid ve haşimoto ile bağdaştırıyor. bağışıklık sisteminde meydana gelen bir bozukluk candidanın oluşmasına sebep olabiliyormuş. eğer candidayı tedavi ederseniz tiroid rahatsızlıklarında da azalma görülüyormuş. candidayı besleyen yiyecekleri kesmek işe yarıyormuş. şeker, glüten (ekmek, un, vb.), pirinç, mısır, mantar, peynir, vb. bununla birlikte organik yiyeceklere ve antibiyotik kullanımına dikkat etmek gerekiyor. çok zor bir diyet ama ben şu anda deniyorum. candidanın ilerlemiş vakalarında eklem ağrıları, depresyon, asabiyet, kronik yorgunluk, kabızlık gibi belirtiler olabiliyor. ben artık ağrılara dayanamadığım için araştırdım. 2 haftadır bu diyeti, uyguluyorum ve ağrılarımda ve depresyonumda önemli azalma hissediyorum. bu konu araştırmaya değer bence. birşey duyarsanız lütfen paylaşın.

  gizem | 30 Nis 2012 , 16:33

  yararlı bılgıler tesekkurler

  Karbonat | 19 Eyl 2012 , 16:20

  sıcak suda çözülmüş sodyumbikarbonat kullanarak mantarların üstesinden gelinebilinir düşüncesindeyim. ph 10 olunca oksijenin içinde mantarlar barınamaz diye tahmin ediyorum.. en fazla 2 hafta kullanın geçmesi gerekir.

  yeşimm | 02 Haz 2013 , 03:21

  ben 3 yıldır bu hastalıktan müzdariptim. doktorların önerdiği fitil,krem ve hapları kullandım. fakat belli bir süreden sonra tekrarladı. ta ki ümidimi kesmişken internetdeki yorumculardan duyduğum ket*r*l adlı kremi alıp uyguladım. aslinda fiyatı 6 tl olan bir ilacın işe yarayacağını tahmin etmedim ama yine de denemek istedim ve de aradan 4 ay geçti hic mantar olmadım. arkadaşlar lütfen sizde deneyin.

  Edaa | 18 Eki 2013 , 22:23

  Herkese merhaba;
  Benim sorunum vajinal mantar ve artık gerçekten bu sorun yüzünden bunalmış durumdayım. 3 yıldır çekiyorum bu sorunu(yaşım 16) ara ara geçiyor ama sonra tekrarlıyor doktora gitmedim (annem gerek görmedi nedense) ama artık bu mantarın vücuduma yayıldığını hissediyorum. Bugunde kahverengi akıntı vardı sonradan kesildi artık psikolojim falan kalmadı lütfen bana yardım edin :(( kaşıntı beyaz akıntı bazen yeşil oluyor sonra beyaza dönüyor adetlerim normal ama ilk kez bu ay adetimin 1.gününde kahverengi akıntı vardı 2 gün sürdü kesildi. Napıcam hiç bilmiyorum çok kötü hissediyorum nolur bana yardım edin :((((

  gamze | 28 Ağu 2014 , 01:21

  Herkese slm arkadaslar mantara kesin cozum dr. Gitmenize hic gerek yok sirke ve su karısımı mantara iyi geliyor bir kaba esit miktarda sirke ve su koyun sık sık ve mantar gecene kadar vajinanizi yikayin kesin cozum ve kurulamayi unutmayin herkese gecmis olsun

   Yorumunuzu yazın

   Mesajınız


Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir
 

2006-2014 Sağlık bilgisi cinsellik kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri. | Site haritası | Samsun Pedodonti