Türk beyin cerrahına büyük onur

Türk beyin cerrahına büyük onur

Prof.Dr.Necmettin Pamir, sadece 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” üyeliğine seçildi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin ...

Türk beyin cerrahına büyük onur

Prof.Dr.Necmettin Pamir, sadece 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” üyeliğine seçildi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin ...

01 Ocak 2007 - 18:53

Prof.Dr.Necmettin Pamir, sadece 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” üyeliğine seçildi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin Cerrahisi Departman Sorumlusu Prof.Dr.Necmettin Pamir, ABD’de 68 yıl önce kurulan ve sadece 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” (The American Academy Of Neurological Surgery) üyeliğine seçildi.

31 Yıl Sonra Akademi’deki İlk Türk…
Bu akademiye, Prof.Dr.Gazi Yaşargil’in 1975 yılında Zürih’te çalışırken uluslararası üye olarak seçilmesinin ardından, 31 yıl sonra ilk defa Prof.Dr.Necmettin Pamir uluslararası aktif Türk üye oldu.

Amerika’daki 4500 beyin cerrahının arasından seçilen 100 aktif üye, Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi’nin çatısını oluşturuyor. Aktif üye sayısı 100’den fazla olamıyor. Yeni bir üyenin alınabilmesi için, ancak aktif bir üyenin emekli olması ya da vefat etmesi gerekiyor. Bu topluluğa uluslararası üyeler nadir olarak alınıyor.

Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi’ne Seçilen
İkinci Türk Beyin Cerrahı…
Prof.Dr.Gazi Yaşargil’den sonra akademiye seçilen ikinci Türk beyin cerrahı olan Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi’nde üyelerin 12’si farklı uluslardan seçilen üyelerden oluşuyordu. Ben de 13’cü uluslararası üye olarak Türkiye’den seçildim. Ülkem adına çok gururluyum ve mutluyum” dedi.

Akademiye davet edilerek üyelerin de katıldığı bir toplantıyı izleyen Prof.Dr.Necmettin Pamir, kendisine üyelik teklifinin burada yapıldığını belirterek, “Bu akademiye üye seçilmekteki tek kriter, beyin cerrahisine bilimsel yayınlarınızla yaptığınız katkıdır. Bilimsel katkının dışında hiçbir kriter ya da güç ile üye olmak mümkün olmuyor” diye konuştu. Türkiye’yi ABD’de de beyin cerrahisi alanında başarıyla temsil eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, bu onurun kendisi için anlamını ifade ederken, “Ben hayatımda iki defa çok büyük sevinç yaşadım. Birincisi uzman olduğumu öğrenmemdi. İkincisi de bu seçkin akademinin Türk üyesi olmaktır” dedi.

SSCI’ya giren BİLİMSEL YAYINLARIN YÜZDE 60’I TIPTAN…
ABD’den her yıl 400 bin, Almanya ve İngiltere’den 80 bin, Türkiye’den ise 8 bin bilimsel yayın yapılıyor. Tüm ülkelerin ürettikleri bilimsel yayınların bir sıralaması yapılıyor. Bu sıralamaya göre Türkiye 1982 yılında 46’cı sıradayken, şu anda 18’ci sırada bulunuyor. Türkiye’nin 8 bin bilimsel yayınının içinde tıbbın yanısıra, fizik, kimya, mühendislik ve temel tıp bilimlerinin de yer aldığını ifade eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Biz Türkiye olarak bilimsel yayınlarda son 20 senede çok büyük aşama kaydettik. Bu yayınlara baktığımızda yüzde 60’ının tıp alanından çıktığını görüyoruz. Bilimsel yayınlar arasında beyin cerrahisinde yapılan yayınlar çok önemli bir yer tutuyor” dedi.

Daha fazla bilgi için: ALO Acıbadem 444 55 44

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=10623&cat=220&dt=2006/12/28


Bu haber 1935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x